Vijesti

Влада Српске утврдила инвестиције у износу од 519 милиона КМ

Влада Републике Српске утврдила је на данашњој сједници Приједлог програма јавних инвестиција Републике Српске за период 2020-2022. година, којим су уговорене инвестиције у износу 519 милиона КМ.

Влада Републике Српске утврдила је Приједлог програма јавних инвестиција Републике Српске за период 2020-2022. година, који је евиденциони документ и који садржи информације о пројектима у имплементацији, као и о пројектима која су надлежна министарства/институције кандидовала као приоритетне.

Програмом јавних инвестиција за период 2020-2022. година у Републици Српској су уговорене инвестиције у износу 519 милиона KM, а као приоритетне потребе без обезбијеђених извора финансирања исказане су додатне инвестиције у износу од  11,5 милијарди КМ.

Анализа секторске структуре инвестиција у имплементацији у периоду 2020-2022. година према ресорној надлежности за пројекте показује да је 88,81% инвестиција планирано у сектору енергетике и здравства, секторима избјеглица и расељених лица,  пољопривреде, шумарства и водопривреде, заштите животне средине, те саобраћајне инфраструктуре и унутрашњих послова. 

Највеће учешће у финансирању уговорених инвестиционих пројеката у периоду 2020-2022. година имају ино средства, кредити и грантови, у укупном износу од 266,1 милиона КМ или 51,27%, док  домаћа средства по свим основама учествују у износу од 252,9 милиона КМ или 48,73% (буџетска средства, властита средства учесника у реализацији пројеката, домаћи кредити). Од приоритетних инвестиција без обезбијеђених извора финансирања најзахтјевнији пројекти су из области саобраћаја и веза,  укупно 6,9 милијарди КМ или 59,54% и енергетике и рударства, укупно 4,2 милијарде КМ или 36,38%.

Влада Републике Српске утврдила је Приједлог стратегије за унапређивање и заштиту права припадника националних мањина у Републици Српској за период 2020-2024. година.

Циљ доношења ове стратегије је да се, кроз реализацију стратешких и оперативних циљева,  додатно унаприједе постојећа права и положај припадника националних мањина у различитим подручјима (култура, образовање на матерњем језику, информисање итд.). Такође, циљ доношења Стратегије је  укључивање припадника националних мањина у процесе креирања  јавних политика, као и успостављање квалитетније и ефикасније сарадње  са Владом, органима и институцијама Републике Српске.

Влада Републике Српске прихватила је Информацију о приједлогу за суфинансирање пројеката Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске и донијела Одлуку о давању сагласности Фонду за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске, да у складу са расположивим средствима, у укупном износу од 1.860.000,00 КМ, финансијски подржи/суфинансира низ пројеката с циљем заштите и унапређења животне средине. 

Највећи дио средстава, 390.000,00 КМ биће усмјерен на кофинансирање пројекта унапређење енергетске ефикасности у Републици Српској, који реализује Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију. 

Према овој одлуци, Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске ће суфинансирати активности на реализацији три пројекта које имплементира Развојни програм Уједињених нација UNDP, и то:  за активности на територији Републике Српске  у пројекту „Повећање инвестиција у зграде са ниском емисијом угљеника у Босни и Херцеговини“, одобрена су средства у укупном износу од 340.000,00 КМ, за „Покретање околишног финансирања у сврху ниско-карбонског урбаног развоја“ (UrbanLed)“  одобрени укупни износје  200.000,00 КМ, а у оквиру проширења  активности  у пројекту „Зелени економски развој - GED – Green Еconomic Development, за имплементацију инфрастуктурних мјера енергетске ефикасности ЈЗУ болнице у Требињу- II фаза, биће издвојено  60.000,00 КМ. 

Преостали дио средстава из ове одлуке биће усмјерен на финансијску подршку /суфинансирање пројеката који реализују привредни субјекти и јединице локалне самоуправе. 

Средства на које се односи ова одлука, Фонд ће обезбиједити у складу са раније одобреним Планом рада и Финансијским планом Фонда, за 2019. годину.

Влада Републике Српске донијела је Рјешење о давању сагласности Републичком секретаријату за расељена лица и миграције за утрошак новчаних средстава, у износу од 505.000,00 КМ.

Сагласност се даје за утрошак новчаних средстава, са позиција: капитални грантови за финансирање повратка у Републику Српску (265.000,00 КМ), капитални грантови за финансирање повратка у Федерацију БиХ (110.000,00 КМ), те трансфери јединицама локалне самоуправе за финансирање повратка у Републику Српску (130.000,00 КМ).

Влада Републике Српске донијела је Одлуку о исплати финансијских средстава неразвијеним и изразито неразвијеним јединицама локалне самоуправе, у укупном износу од 500.000,00 КМ.



Влада Републике Српске утврдила је и Нацрт закона о посредовању у промету непокретности.

Закон о посредовању у промету непокретности је новина у правном систему Републике Српске, којим се по први пут уређују услови за обављање посредовања, права и обавезе посредника и налогодаваца у промету непокретности, начин обављања посредовања, посредничка накнада, надзор над примјеном овог закона, као и новчане казне и заштитне мјере за учињене прекршаје утврђене овим законом.

Основни разлог за доношење овог закона је обезбјеђење правне сигурности за грађане и правна лица у коришћењу услуга посредника у промету и закупу непокретности. 

Овим законом обезбиjедиће се да за сваки посао посредовања у промету непокретности мора бити закључен уговор у писаној форми. Поред тога, уводи се и обавезно осигурање од одговорности за штету коју би посредник обављањем посредовања могао да проузрокује налогодавцу.

 

Фронтал
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog