Zanimljivosti

Brod SS "United States" krenuo na posljednje putovanje, u dubinu okeana

Američki prekookeanski brod SS "United States", koji je porinut u vodu 1952. godine i nakon toga oborio transatlantski brzinski rekord, napustio je Filadelfiju u srijedu da bi započeo svoje posljednje putovanje do obala Floride, gdje će biti namjerno potopljen, prenio je danas Ju-Es-Ej tudej.

Zvaničnici okruga Okalusa na Floridi kupili su SS "United States" prošle godine, da bi brod koji je više od 30 metara duži od „Titanika“, potopili i pretvorili ga u „najveći vještački greben na svijetu“.  

Očekuje se da će početni dio putovanja broda do Alabame trajati oko dvije sedmice, a kako brodski motori više ne rade, njega duž atlantske obale vode četiri tegljača.  

Tegljači će isporučiti brod kompaniji za reciklažu, koja je specijalizovana za spasavanje plovila, i čiji će radnici ukloniti zagađivače sa broda i pripremiti ga za potapanje.  

Predviđeno je da proces traje oko godinu dana.  

Zvaničnici okruga Okalusa su naveli da još nisu sigurni gdje će biti posljednje počivalište broda, kao i da planiraju da na kopnu izgrade muzej posvećen tom plovilu.  

Na potopljenom brodu će, prema planovima, moći da se obučavaju i ronioci.  

Neke od najbogatijih i najpoznatijih američkih filmskih zvijezda plovile su tim brodom u Evropu, dok je bila u upotrebi okeanska linija između 1952. i 1969. godine.  

Među njima su Merilin Monro, Marlon Brando, Šon Koneri i Volt Dizni, a na brodu su bila i četiri američka predsjednika – Hari Truman, Dvajt Ajzenhauer, Džon F. Kenedi i Bil Klinton.

 

Izvor: tanjug
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog