Srđan Puhalo

Srđan Puhalo je rođen 1972. godine u Foči, jer u Kalinoviku nije bilo porodilišta.Odrastao je u Kalinoviku uz pomoć roditelja, mnogobrojne familije i "Politikinog zabavnika". Čuvajući krave kod babe Radojke shvatio je da je život veoma težak, pogotovo u Kalinoviku. Do četrnaeste godine bio je učesnik dvije omladinske radne akcije, posjetio koncentracione logore Jasenovac i redovno se takmičio u "Titovim stazama revolucije", što je ostavilo neizmjerni trag na njegovoj krhkoj ličnosti. Srednju školu završio je u Sarajevu, a psihologiju je diplomirao u Beogradu. Iluzije je izgubio prilično rano, a nevinost dosta kasno. Preživio je dva rata, kao i veliku inflaciju u Srbiji, a onda je došao da živi u Banjaluku. Magistrirao je psihologiju u Banjaluci, a doktorirao u Sarajevu. Dobar je otac dvoje djece, a loš muž jedne žene. Nije nosilac nijednog ordena, ali zato ga krase mnogi epiteti kao što su soroševac, nevladinac, strani plaćenik, antisrbin, autošovinista, Bakirov Srbin. Mašta da postane profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci. Ima mnogo problema sa pravopisom, stranim jezicima, potencijom i holesterolom.

Srđan Puhalo

Dok čekamo štrajk u RTRS-u

Elem, nekako „stidljivo“ ovih dana smo mogli pročitati informaciju o najavi štrajka u javnom servisu Republike Srpske tj. Radio televiziji Republike Srpske. Nešto što se zove Nezavisni sindikat radnika RTRS-a nije uspio da se dogovori sa rukovodstvom oko para ili kako se to danas kaže „o potpisivanju kolektivnog ugovora“.

Kako smo mogli pročitati iz saopštenja Nezavisnog sindikata oni neće „neće prihvatiti situaciju u kojoj četiri petine zaposlenih imaju minimalne plate, dok rade poslove za koje je potrebno visoko obrazovanje i specijalizacija. "Mi ne pristajemo da četiri petine zaposlenih budu na minimalnim platama, a rade poslove za koje je manje od 1 posto radnog stanovništva u Republici Srpskoj i BiH osposobljeno i obučeno."

Kao što možemo da vidimo radi se o „elitnim“ odredima RTRS-a koji više ne pristaju da rade za minimalac, što je sasvim uredu, ali samim tim problem koji ja vidim je onda mnogo ozbiljniji.

Kako je moguće da toj eliti na RTRS-u samo smetaju plate i ništa više? Kako im recimo ne smeta informativni program koji se proizvodi u tom javnom servisu? Kako im ne smeta što su postali megafon vlasti i saučesnici u „prodavanju magle“ stanovnicima Republike Srpske?

Ne samo da im ovo ne smeta nego ponosno ističu „da se sindikat ne miješa u uređivačku politiku RTRS-a, već samo traži zakonski i profesionalno zasnovana prava za svoje članove.“

Jednostavno rečeno, oni traže da budu bolje plaćeni da rade isto loše i neprofesionalno kao i do sada.

Otuda i podrška direktorice RTRS-a Dijane Milanković koja je kazala da "slobodno štrajkujemo, a i ja ću se pridružiti štrajku."

Ipak, izgleda da u RTRS-u nisu samo problem plate, poljuljani su i međuljudski odnosi. Tako da smo u pismu Nezavisnog sindikata mogli pročitati da "nakon odluke o mogućim radikalnijim mjerama i najave da će konačna odluka biti donesena na narednoj vanrednoj sjednici Skupštine sindikata uslijedili su pritisci, prije svega od glavnog urednika informativnog programa na predsjednika Sindikata pa potom i od pojedinih članova Poslovodnog odbora RTRS ka članstvu sa prijetnjama da se iščlane iz naše sindikalne organizacije." 

Evo pitam se ako ovako pritišću nezadovoljne kolege, šta tek rade sa informacijama?

Takođe vrlo je interesantno da „pritiske“ vrši od strane „glavnog urednika informativnog programa“ i „pojedinih članova Poslovodnog odbora RTRS“, a ne kako bi očekivali od direktorice, što dobro pokazuje odnos moći u javnom servisu i ko tu vedri, a ko oblači.

Ostaje neizvjesno da li će Milorad Dodik uletiti u poslednjem trenutku sa nekom lovom za radnike Nezavisnog sindikata i po ko zna koji put pokazati ko je glavni baja u Republici Srpskoj ili ćemo svjedočiti još jednoj smjehotresnoj predstavi sindikata nezavisnog od profesionalnosti i morala.

Na kraju krajeva nije ni važan epilog, jer će RTRS nastaviti da radi kao što je i do sada radio, neprofesionalno i jadno.

 

Preuzeto sa blogger.ba

Komentari
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog