Vijesti
Savčić: Borci nisu zadovoljni predloženim budžetom jer su izuzeti od niza mjera!
Poslanici Narodne skupštine razmatraju po hitnom postupku Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2020. godinu.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske /BORS/ Milomir Savčić je u svom obraćanju poslanicima u NSRS istakao da borci nisu zadovoljni predloženim budžetom jer su izuzeti od niza mjera koje je Vlada Srpske preduzimala po pitanju poboljšanja životnog standarda građana.
"U posljednjih petnaest mjeseci borci su zaboravljeni i izuzeti iz niza mjera koje je Vlada Republike Srpske preduzimala po pitanju poboljšanja životnog standarda građana. U boračkoj populaciji danas imamo 9.910 nezaposlenih demobilisanih boraca i to je najugroženija kategorija, ne samo među borcima", kazao je Savčić i dodao:
"Moram da vas podsjetim da se ovdje uglavom radi o borcima prve i druge kategorije i ako su mlađi od 60 godina, ostvaruju pravo na godišnji borački dodatak, što u prosjeku iznosi od 140 do 160 KM u toku godine. Ova naknada je njihovo jedino sigurno novčano primanje u toku godine. Nezaposleni demobilisani borci su posebno bili razočarani izostavljanjem iz jednokratne novčane pomoći, za čiju namjenu je iz budžeta RS izdvojeno 17,74 miliona KM, što značajno premašuje iznos godišnjeg boračkog dodataka. Podsjećanja radi, ova jednokratna pomoć je isplaćena krajem septembra 2018. godine."
Savčić je kazao da podržava povećanje ličnih primanja zaposlenih u javnom sektoru za šta su potrebna nova izdvajanja, odnosno dodatnih 63.721,056 KM ali da na sličan način treba voditi računa i o položaju nezaposlenih boraca "prije svega zbog zasluga boraca za stvaranje Republike Srpske čime bi se pokazalo poštovanje prema njihovom istorijskom djelu". On je naglasio da se radi isključivo o kategoriji nezaposlenih boraca koji bi ovu naknadu primali za vrijeme nezaposlenosti.
Predsjednik BORS-a je u svom obraćanju poslanicima istakao i predložene mjere za poboljšanje boračke populacije te kazao da je Vladi upućen zahtjev sljedećeg sadržaja:
1. Boračka organizacija RS traži povećanje ličnih i porodičnih invalidnina u 2020. godini, u visini ne manjem od 10% a kroz uvećanje procenta za utvrđivanje. Osnovice za obračun primanja po Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Republike Srpske, sa tendencijom da se isplaćuje u visini prosječne plate u Republici Srpskoj.
2. Boračka orgnaizacija RS traži da Vlada Repulike Srpske donese odluku o visini osnovice za obračun godišnjeg boračkog dodatka za 2019. godinu kako bi osnovice za obračun godišnjeg boračkog dodatka iznosila 5 KM po mjesecu, učešća u zoni borbenih dejstava, umjesto dosadašnjih 3,70 KM (okvirno je potrebno 1.500.000,00 KM).
3. Boračka orgnaizacija RS traži da Vlada Republike Srpske izmijeni uredbu o boračkom dodatku u dijelu koji se odnosi na boračke kategorije koji primaju mjesečni borački dodatak:
- Boračka orgnaizacija RS traži da borci prve i druge kategorije koji su nezaposleni ostvare pravo na mjesečni borački dodatak bez obzira na starosnu dob (mjesečno za jedno lice je potrebno izdvojiti oko 63 KM, što na mjesečnom nivou iznosi 313.500 KM, a na godišnjem nivou 3.700.000 KM. Procjenjuje se da je oko 5.000 boraca mlađih od 60 godina koji bi se uveli u ovo pravo, a tačan broj će biti utvrđen u saradnji sa Fondom za zapošljavanje RS.
4. Nastaviti sa akcionim planom Vlade za zapošljavanje i samozapošljavanje boračkih kategorija sa akcentom na zapošljavanje djece poginulih boraca.
Savčić je podsjetio da su uvećanja u zadnjih pet godina za lične i porodične invalidnine iznosila 1,7% u 2016. godini, 1,8% u 2017. godini i 2% u 2018. godini, dok je za godišnji borački dodatak u toku 2016. godine osnovica za obračun sa 3,00 KM uvećana na 3,40 KM i u 2017. godini sa 3,40 KM na 3,70 KM.
Takođe, istakao je i da je osnovica za obračun mjesečnog boračkog dodatka u zadnjih pet godina samo jednom uvećana i to za 3,1% u 2018. godini (sa 1,60 KM na 1,65 KM).
"Smatramo da je praktično, pa i teoretski nemoguće izvršiti frontalnu reviziju pojedinačnog statusa svakog korisnika prava iz boračko-invalidske zaštite, ali ne možemo prihvatiti politiku usmjerenu na takozvanu boračku solidarnost, odnosno da je poboljšanje položaja nezaposlenih boraca moguće samo ukoliko se zaposleni demobilisani borci odreknu nekih svojih prava. Ujedno postavljamo pitanje: Da li samo boračka prava podliježu reviziji i šta je sa revizijom prava ostalih struktura duštva?", poručio je Savčić.
Frontal