Vijesti

Dodik: Nisu uspjeli uništiti srpski narod

"Pobijediti mržnju u sebi i očuvati sjećanje moramo da činimo kao narod. Ako je oprost naći mjesta u srcu za onoga ko ti čini loše, ne mogu za taj režim da nađem mjesta u srcu," rekao je Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH u Donjoj Gradini.

On se zapitao kako je moguće da je neko osuđen na smrt odmah po rođenju i kako da prebroje one koji su bačeni u Savu i spaljeni u pećima.

"Ono što u meni nosi snagu je da nisu uspjeli, jer da jesu nikoga od nas ne bi bilo ovdje. Državni projekat NDH je bio zatrti srpski narod. Ima pravde u jednome, a to je da je ovaj prostor ostao u Republici Srpskoj, jer da nije ne bi ovdje ni mogli da dođemo. Zato ćemo ovdje, zajedno sa Srbijom početi izgradnju velikog memorijalnog kompleksa, kako bi očuvali sjećanje na žrtve. To će biti i mjesto mira," rekao je Dodik.

On je naglasio da je u Donjoj Gradini ubijeno 500 hiljada Srba.

"Hoćemo mir i slobodu. Sinonim slobode nam je srpska država. Neka živi sjećanje na sve stradalnike, neka živi Republika Srpska, Srbija i srpski narod," završio je Dodik.

Danas smo se okupili na mjestu na kome je bilo planirano da nestanemo a to govori da smo uspjeli, rekla je u Donjoj Gradini Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.

"Donja Gradina je tužno stradalničko i sveto mjesto. Strahota zločina je i u činjenici da se radilo o genocidnom projektu Nezavisne države Hrvatske, institucionalnom. Po svireposti i brutalnosti Jasenovac je bio brutalniji od Aušvica," rekla je Cvijanovićeva. 

Cvijanovićeva je napomenula da će u istoriji ostati zabilježeno da su se čak i po zlu čuveni nacisti zgražavali nad metodama koje su ustaše primjenjivale tokom masovnih egzekucija u logorima smrti, ali i za vrijeme brojnih drugih krvavih pohoda.

Ona je podsjetila da su u jasenovačkom sistemu logora smrti djeca ubijana na najmonstruozniji način, neka spaljivana, mnoga poklana, a mnoga su našla smrt u rijeci u koju su bacana, uvezana po nekoliko njih u džakovima. 

Ona je istakla da je važno da iskazujemo poštovanje prema žrtvama i da ih ne zaboravimo.

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej, rekao je da su mnogi okrvavili ruke u Gradini.

"Kako da se odnosimo danas. Osveta ne smije da bude opcija, imamo i najveći primjer u gospodu Hristu. Svako ko čini zlo ne zna šta radi. Kad tad će osjetiti tragičnost svoga djela i zločina," rekao je patrijarh Irinej nakon pomena u Donjoj Gradini.

On je naglasio da nam ostaje da se sjećamo nevino stradalih, i njihovog podnošenja muka, te da ne smijemo da dozvolimo da zaboravimo stradanje i mjesta gdje su stradali. 

"Duh ustaštva još živi u tom narodu. Želim da se vrate pravom putu, hrišćanskom, putu ljubavi i poštenja," naveo je patrijarh srpski Irinej.

 

Izvor: atvbl
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog