Vijesti
У 2018. забиљежено благо смањене случајева насиља у породици
Влада Републике Српске је на данашњој сједници усвојила Информацију о спровођењу Општег протокола о поступању у случајевима насиља у породици у Републици Српској за 2018. годину.
У току 2018. године, сви субјекти заштите биљеже благо смањење случајева насиља у породици.
Према евиденцијама Министарства унутрашњих послова од укупно 1.012 пријава, насиљу у породици је било изложено 1.257 лица (за 4,5% мање него 2017. године), односно, према евиденцијама центара за социјални рад, од укупно 1.084 запримљених обавјештења, насиљу у породици је било изложено 1.356 лица (за 3,3% мање него 2017. године).
Према евиденцијама случајева насиља у породици које су доставили субјекти заштите, и у 2018. години учиниоци су предоминантно лица мушког пола (у просјеку 90%), а жртве најчешће лица женског пола.
Према прикупљеним извјештајима сачињеним на основу евиденција субјеката заштите, највећи број учинилаца, али и жртава насиља у породици у 2018. години припада старосној доби између 31 – 50 година.
Насиље у породици у Републици Српској се и у 2018. години најчешће манифестовало кроз двије врсте насиља: интимно партнерско насиље, односно насиље брачних /ванбрачних супружника, те међугенерацијско насиље (најчешће оца према сину и сина према оцу).
Као најзаступљенији облици испољавања насиља у породици у 2018. години забиљежени су физичко, психичко и комбиновано насиље, док су рјеђе евидентирани остали облици насиља, односно економско и сексуално насиље.
Извјештаји које су доставила прекршајна одјељења Основних судова показују да је у току 2018. године покренуто 443 а завршено 363 поступака, а да су најчешће изрицане санкције новчане казне (у 206 предмета) и условне осуде (у 79 предмета), док је у истом периоду изречено 65 заштитних мјера и 15 хитних мјера заштите.
Влада Републике Српске прихватила је Акциони план за сузбијање и спречавање насиља у породици за 2019. годину.
Циљеви и приоритети Акционог плана за сузбијање и спречавање насиља у породици за 2019. годину су:
1. Промоција и подизање свијести, едукативни програми у свим секторима, са нагласком на образовање, кроз спровођење различитих програма едукације и сензибилизације о насиљу у породици, кампање информисања и подизања свијести о насиљу у породици као друштвеном проблему, те активности које ће бити усмјерене према лицима у ризику од насиља у породици;
2. Примјена међународних стандарда и добрих пракси и успостављање, те јачање мултидисциплинарног и координисаног система заштите жртава насиља над женама и насиља у породици, те пружање подршке жртвама насиља у породици и рад са учиниоцима насиља у породици;
3. Унапређење поступања полиције, правосуђа и центара за социјални рад, кроз усавршавање службених лица, размјену информација, искустава и добрих пракси, те мониторинг поступања субјеката заштите;
4. Увођење и унапређење евиденције, статистика, истраживања и анализа у области насиља у породици, кроз рад на прикупљању података о насиљу у породици, праћење ефикасности хитних мјера заштите, заштитних мјера и санкција прописаних Законом о заштити од насиља у породици, праћење примјене Кривичног закона Републике Српске у дијелу насиље у породици и породичној заједници, те праћење примјене мјера прописаних Конвенцијом Савјета Европе о спречавању и сузбијању насиља над женама и насиља у породици.
Фронтал