Vijesti
Tenderi za nabavku telekomunikacijskih usluga ostaju u domenu „nacionalnog korpusa“
Već smo pisali o tome kako institucije u Bosni i Hercegovini veoma rijetko objavljuju tendere o javnim nabavkama a i kada objave javne pozive postavljaju takve ograničavajuće uslove koji nisu ključni za predmetnu nabavku ali utiču direktno na izbor ponuđača.
Glavna služba za reviziju Republike Srpske, o kojoj smo takođe pisali kako krši Zakon o javnim nabavkama ni nakon našeg pisanja nije raspisala tender za ove usluge, pa se tako i dalje postavlja pitanje ko i na koji način može kontrolisati zakonitosti rada GSR RS, odnosno da li se pridržavaju zakona kada su u pitanju javne nabavke jer se prema procjeni stručnjaka ovakvim nabavkama budžet i građani oštete za milione KM.
Služba za zajedničke poslove Vlade Republike Srpske je 2008. godine potpisala ugovor sa Telekomom Srpske o pružanju telekomunikacijskih usluga, a ugovor je zaključen na neodređeno vrijeme.
Da svako „tjera vodu na svoj mlin“, odnosno koriste usluge operatera koji pripadaju njihovom nacionalnom korpusu, jasno je već svima, pa po ko zna koji put imamo slučajeve da institucije i javna preduzeća iz Republike Srpske poslove nabavke telekomunikacija, uglavnom bez tendera, dodjeljuju upravo Telekomu Srpske, odnosno Mtelu.
Sa druge strane, imamo gotovo identičnu situaciju sa Uredom za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine koji kako objašnjavaju „obzirom da se radi o uslugama čije su cijene na tržištu skoro identične“ usluge telekomunikacija (fiksne, mobilne i interneta) im pružaju firme d.d. BH Telecom Sarajevo i JP Hrvatske Telekomunikacije d.d. Mostar. Ukupne troškove usluga telekomunikacija Ureda za reviziju FBiH u Sarajevu i područnim uredima u Bihaću, Mostaru i Tuzli pogledajte u slici ispod.
Postavlja se pitanje kako Ured za reviziju institucija FBiH i Glavna služba za reviziju Republike Srpske mogu od ostalih organizacija da traže poštovanje Zakona o javnim nabavkama, kada ga se ni oni sami ne pridržavaju.
Uprkos tome što smo u više navrata do zaključenja ovog teksta zahtijevali od mnogih gradova i opština u Republici Srpskoj da nam dostave troškove telekomunikacijskih usluga i sa kim imaju ugovor, odgovore nismo dobili.
Ni iz Federacije BiH nisu bilu ažurni niti voljni da nam odgovore na pitanja o troškovima telekomunikacija i operaterima, osim Parlamentarne skupštine BiH koji su nam dostavili informacije sumarno za 2016., 2017. i 2018. godinu po operaterima:
1. BH Telecom 145.169,35 KM
2. MTEL 30,306,33 KM
3. ERONET 16.128,42
Kada će se stati u kraj raznim manipulacijama i prevarama kada je u pitanju raspisivanje tendera u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kada će se stati u kraj monopolskom ponašanju na tržištu i smanjenju troškova u budžetu, ostaje da vidimo. Ali, čini nam se ne tako brzo!
Frontal/D.S.