Politika

Na dan kad je podnijela ostavku, ambasadorka SAD u UN tražila povlačenje UNMIK-a sa Kosova

Pismo je poslato 9.oktobra istog dana kada je Niki Hejli objavila svijetu da se povlači s mjesta predstavnika Amerike u Ujedinjenim nacijama. Upućeno je generalnom sekretaru tog svjetskog tijela Antoniju Gutereš.

Na dan kad je podnijela ostavku, ambasadorka SAD u UN tražila je povlačenje UNMIK-a sa Kosova.

Istog dana kada je objavila da se povlači s mjesta ambasadora SAD u UN Niki Hejli je poslala pismo generalnom sekretaru UN u kom traži da se UNMIK povuče s KiM.

Pismo je poslato 9. oktobra istog dana kada je Niki Hejli objavila svijetu da se povlači s mjesta predstavnika Amerike u Ujedinjenim nacijama. Upućeno je generalnom sekretaru tog svjetskog tela Antoniju Guterešu..

Hejli je u pismu navela da podržava napore generalnog sekretara i UN u održavanju mira u svijetu.

"Kada mirovne misije UN obave dobar posao zemlje u kojma se nalaze u stanju su da okončaju konflikt, uspostave demokratske političke procese i razviju sospstvene kapacitete. Već više godina, misija UN na Kosovu pružala je primjer uspješne misije koja rješava složen konflikt. Uspjeh Kosova obilježen desetogodišnjicom proglašenja nezavisnosti trebalo bi da bude razlog za slavlje i simbol velikog doprinosa koje su UN dale u očuvanju mira i stabilnosti u Evropi", navela je Hejlijeva.

"Nažalost", nastavlja Hejli, "misija UN na Kosovu se nije promjenila uprkos postignutom progresu i nekoliko puta ponovljenim izjavama stalnih članica Savjeta bezbjednosti o tome da je UNMIK odavno ispunio mandat. Zbog toga, smatra bez pravog osvrta na mandat i misiju UNMIK-a, spoljne politike i stranke štetnih interesa nastaviće da drže kao taoce vredne resurse UN", navela je dalje Hejli.

Hejli je zatražila "izlaznu strategiju" i okončanje mandata UNMIK-a, čemu se Srbija protivi, izjavio je direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.

On je na vanrednoj konferenciji za novinare rekao da Srbija smatra da bi usvajanje ove inicijative predstavljalo "šamar mirovnim naporima", ali i povratak politici pritisaka.

"Srbija će se ovoj inicijativi suprostaviti svim argumentima. I pravnim i političkim", rekao je Đurić.


 

Izvor: b92

 

 

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog