Politika

Kosovo uskoro na dnevnom redu SB UN zahvaljujući Kini

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija ponovo će diskutovati o pitanju Kosova i Metohije na sjednici u novembru, a sve to zahvaljujući Pekingu, pišu „Novosti“.

Kina će sljedećeg mjeseca biti predsjedavajuća svjetske vlade i u dnevni red će uvrstiti izvještaj generalnog sekretara Antonija Gutereša o situaciji na KiM, za razliku od Velike Britanije koja je spriječila da se on razmatra tokom avgusta, kada je imala predsjedavajuću poziciju, navodi list.

Stopama Londona pošao je i Vašington, koji je po rotirajućem redoslijedu krojio plan rada za septembar, pa su i SAD isto tako izbjegle da se raspravlja o KiM.

S obzirom na to da su se izvještaji svih generalnih sekretara UN, od 1999. godine, pravili za tromjesečni period, a da će do novembra proći nova tri mjeseca od posljednjeg napisanog, ali ne i razmatranog Guterešovog raporta, pred Savjet bezbjednosti će se u tom trenutku naći dva izvještaja prvog čovjeka svjetske organizacije, navode "Novosti".

Prvi koji se odnosio na period od 16. aprila do 15. jula 2018. godine i drugi, koji će pokriti dešavanja od jula do sredine oktobra.

Tako će ovo biti prvi put da se zasjedanje posvećeno KiM održi poslije pola godine, jer je poslednje bilo u maju.

Članice SB UN, kojih ima 15, na predsjedavajućem mjestu mijenjaju se svaki mjesec, po engleskom abecednom redu.

U Guteresovom izvještaju koji je bio spreman za avgust, rečeno je da je opšta situacija na KiM od aprila do jula bila stabilna, ali da su se neki incidenti pokazali kao potencijal za obnovu tenzija. On je "sa rastućom zabrinutošću", konstatovao da je ubistvo Olivera Ivanovića i poslije šest mjeseci ostalo neriješeno i pozvao kosovske vlasti da intenziviraju istragu.

Generalni sekretar je i pobrojao incidente iz ovog perioda, navodeći da su zvaničnici SPC prijavili oštećenja crkava u dva navrata 17. maja u opštini Uroševac, kao i da je 26. maja pokrenuta izgradnja na tranzitnom putu u okviru Specijalne zaštićene zone manastira Visoki Dečani, koji je na listi svjetske baštine Uneska. Ovo pitanje, kako je ocijenio, ostaje stvar "za brigu".

 

Izvor: novosti
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog