Svijet

Požari u Grčkoj i dalje aktivni (VIDEO)

Nakon katastrofalnih požara koji su pogodili predgrađa Atine, Grčka prebrojava žrtve i traži nestale. Snimci dronom pokazuju razmjere katastrofe. I dalje gori.

Prema posljednjim informacijama, u nekoliko desetina požara koji su se brzinom munje rasplamsali u tri fronta u predgrađima Atine, stradale su 74 osobe, među kojima je i dosta djece. Tačan broj nestalih se ne zna, a procjene su da ih je preko 200. Društvene mreže pune su slika i objava: "Traže se..." I među nestalima dosta je djece.

Vatra i dalje gori u Kineti i Kalitehnopulisu na Atiki već treći dan, prenosi agencija ANA.

U Kineti, požari se šire na dva fronta - jedan prema Agioi Teodoroi i drugi prema Alepohori, a stanovnicima su lokalne vlasti još u utorak savjetovali da se evakuišu.

Kako se navodi, trenutno požare gasi 176 vatrogasaca sa 74 vozila, 37 planinara, avioni i helikopteri. U gašenju požara u Kalitehnopulisu učestvuje 196 vatrogasaca sa 96 vozila, 10 mašina za gašenje požara, pet vojnih mašina i helikopter.

Jak vjetar i visoka temperatura proširili su vatru velikom brzinom zbog čega su mnogi stradali u kućama, automobilima...

Premijer Grčke Aleksis Cipras proglasio je vanredno stanje i trodnevnu žalost, dok je glavni državni tužilac otvorio istragu jer se sumnja da su požari možda podmetnuti.

U požaru je oštećeno 1.200 kuća, a materijalna šteta se već procenjuje na više od 50 miliona evra.

Vijesti iz Atine sa zebnjom se prate i u Danskoj. Naime, desetoro ljudi, najverovatnije turista iz Danske, nestalo je pošto što su bežeći od požara, uskočili u čamac i uputili se u nepoznatom pravcu.

Za njima tragaju spasioci iz brodova, ali i iz helikoptera. Najteže pogođenoo je predgrađe Mati, koje je skoro potpuno uništeno, a najpotresniju sliku zatekli su vatrogasci u dvorištu jedne viče gde su zatekli tela 26 osoba. Kako se kasnije saznalo, riječ je uglavnom o roditeljima koji su stradali zagrljeni sa djecom.

Preživjelima se pružaju sve vrste pomoći, od smještaja, hrane pa sve do psihološke pomoći. Većina je smještena u prihvatnim centrima jer im je vatra progutala sve što su imali.

Sekunde između života i smrti – tako oni koji su za dlaku pobjegli plamenu opisuju dramatičnost prethodne noći.

"Dva i po sata smo stajali u vodi, u mraku i dimu. Problem je što su neki ljudi otplivali daleko, misleći da će na pučini biti bezbjedni. Međutim, vjetar je bio jak kao i morske struje koje su ih odnijele jer su bili umorni. Ne znamo sudbinu 80 ljudi", kaže jedan od preživjelih.

"Ja sam sada poput olupine... Moj životni rad i sve moje uspomene otišli su u nepovrat", govori žena koja je pogođena požarom.

Konačan broj stradalih je nemoguće utvrditi, jer je na mjestu nekadašnjih kuća, automobila i drugih objekata – sada zgarište. Panagiotis Dagalos izgubio je suprugu.

"Sve se dogodilo tako brzo. Bili smo zajedno kod auta sa gomilom svijeta koji je takođe pokušao da pobjegne. Uzeo sam našu bebu i potrčao ka moru a moja žena... Ne znam šta se dogodilo... Mislim da je izgorjela baš ovdje", kaže Dagalos.

Nastavlja se potraga za preživjelima. Obalska straža patrolira i spasava sve one koji su uspjeli da pobjegnu do udaljenih plaža i uvala.

Italija, Nemačka, Poljska i Francuska poslale su Grčkoj vatrogasce, protivpožarne avione, specijalizovana vozila... Pomoć su ponudile i Španija i Kipar.

 

Izvor: nezavisne/tanjug

 

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog