Politika

Najneefikasniji saziv Narodne skupštine RS ikad

Nakon afere “Papak” i formiranja vlasti 2014. godine "jasno je bilo da će ovo biti jedan od najgorih skupštinskih saziva kada je riječ o efikasnosti". Niko nije očekivao toliku neefikasnost.

Protekle tri godine, tačnije od formiranja vlasti nakon izbora 2014. godine bile su agonija za sve one koji prate rad Parlamenta Republike Srpske. Mnogi analitičari smatraju da nikada nije bilo manje konstruktivnih rasprava, nikada više uvreda, nikada više eskalacije političkih sukoba.

S jedne strane loši rezultati a sa druge, kako u skupštinskom rukovodstvu tvrde, Narodna skupština RS je najefikasniji parlament u BiH. U ranijim sazivima, u daleko napetijim političkim odnosima sjednice, sa sličnim brojem tačaka, su se završavale za tri dana. Danas traju i po nekoliko sedmica.

"Lijeni poslanici”

„Imamo lijene poslanike koji se ne bave svojim poslom, ne pripremaju se za raspravu, pribjegava se atraktivnijem načinu rasprave o dnevno političkim temama. U ovom sazivu se veoma malo radilo na pitanjima koja se tiču građana. Čast izuzecima. Zatim, poslanici uopšte nisu predlagači zakona već se razmatra samo ono što Vlada uputi u paralament”, kaže Dušica Stanojević, novinar FENA-e koja godinama prati rad skupštine RS.

Igor Radojičić, Dragan Kalinić pa čak i Dušan Stojičić, bivši predsjednici NSRS, "imali su veći autoritet i znali da rade svoj posao". Ovaj saziv prvo je dobio još jednu potpredsjedničku poziciju a nakon toga više nije bilo govora a efikasnosti rada parlamenta.

„Ušli smo u kolotečinu. Poslanici su tu samo pro forme da se sjednice održe. Čini mi se da skupštinsko rukovodstvo nikada nije bilo lošije. Nekada je predsjednik parlamenta bio autoritet. Kalinić je nadimak `Čekić` zaradio upravo na tome. Radojičić je bio vrhunski znalac. Mislim da je znao napamet Poslovnik i mogao je da se nosi sa svakom situacijom. Sada to nije tako”, kaže Stanojević.

Raditi duže pred očima javnosti

Jedan od potpredsjednika parlamenta je i Sonja Karadžić Jovičević (SDS) koja kaže da ocjena da se radi o najneefikasnijem sazivu parlamenta do sada, ne stoji. Šta više, tvrdi da je riječ o najefikasnijem parlamentu u BiH.

„Svi pokazatelji koji imamo, službeni, ne oni na nivou trača, kažu da je ovo najefikasniji parlament u BiH. Izazovi ovog saziva su mnogo veći od nekih prethodnih. To što radimo produženo, što nam se u posljednji momenat nametne određeni broj zakona, to je zato što i pozicija i opozicija to žele. Naše je pravo da raspravljamo o tome. I mislim da je bolje da radimo duže pred očima javnosti jer želim da vjerujem da svi imamo zadatak i obavezu da svojim diskusijama poboljšamo rješenja”, kaže Karadžić Jovičević navodeći da svi oni koji sada kažu da su odmah nakon formiranja vlasti 2014. godine znali da će ovaj saziv parlamenta biti neefikasan, da su trebali to da kažu prije tri godine. “Ja bih voljela da su nam se oni obratili javno ili na bilo koji drugi način da nam ukažu šta su to vidjeli tada. Da se vidjelo mi ne bismo tog novembra 2014. ušli u polaganje zakletve nego bismo tražili da se tadašnji slučaj prisluškivanja odmah riješi”.

Svega 32 zakona

No, nije baš da je na nivou trača ocjena da je riječ o najneefikasnijem sazivu Narodne skupštine RS. Centri civilnih inicijativa vode evidenciju o zakonskim rješenjima koja ulaze u parlament. Rezultati do kojih su došli nisu ohrabrujući.

„Ovo je najneefikasniji saziv do sada, od broja usvojenih zakona preko održanih sjednica pa do uticaja na kvalitet života građana. U prošloj godni usvojena su svega 32 od 97 planiranih zakona, što je više nego poražavajući podatak. Prethodni sazivi su za tri kvartala usvojili više zakona nego ovaj za više od tri godine”, kaže Željko Ninković konsultant iz CCI-a.

Generalna ocjena posmatrača je da su se poslanici bavili samo sobom, iako generalni sekretar NSRS, Marko Aćić ne misli tako. Svi dokumenti koji su došli u parlament razmatrani su, kaže.

„Parlament je ispunio svoju zadaću koja mu je data. Svi akti koji su ušli u NSRS a koji su predviđeni programom rada su usvojeni ili razmatrani. To, koliko je neko predvidio programa rada za određenu godinu je pitanje za predlagača i njegove planove. Dakle u NSRS nema nerazmotrenih akata. U odnosu na druge parlamente u BiH, NSRS je zadržala epitet najefikasnijeg parlamenta”, kaže Aćić.

Neefikasnost nije iznenađenje

Novinar, Darko Momić koji već godinama prati rad parlamenta kaže da je odmah nakon izbora bilo jasno da će ovaj saziv, ukoliko se većina ne raspadne, biti najgori u istoriji Narodne skupštine RS. “Već od početka se vidjelo da je personalni kvalitet poslanika, da ne budem grub, nizak. Da je najneefikasniji to za mene nije iznenađenje. Mislim da se i gospodin Nedeljko Čubrilović nije snašao u poziciji predsjednika, za razliku od Radojičića recimo koji je to radio mnogo bolje”.

Kada je riječ o neefikasnosti tek sada predstoji borba s obzirom da se parlament već koristi za kampanju  a sudeći prema dosadašnjoj dinamici radu teško da će do ljeta biti više od dvije sjednice.

„Suština je da naši parlamentarci, bez obzira o kojem se nivou vlasti radi, ne pokazuju zrelost niti dovoljan nivo odgovornosti da preuzmu ulogu da vode građane u bolji život. Ovaj ostatak godine će se pretvoriti u borbu za glas. Niko nije spreman da u izbornoj godini govori o gorućim problemima. Ovaj parlamentarni ciklus je završen sa još jednom, najviše dvije sjednice” kaže Ninković.

U prošloj godini nije održana nijedna sjednica posvećena ekonomskom stanju, korupciji ili obrazovanju.  Uz sve to i uz odnose koji  vladaju u skupštini, u kojima se rasprave svode samo na sukob dva politička bloka teško da će u ovoj godini biti nešto efikasno a da se direktno tiče poboljšanja života i standarda građana. Jedna blok zloupotrebljava svu moć koju ima dok drugi opstruiše rad parlamenta na bilo koji način. I tako u krug.

 

Izvor: dw
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog