Svijet
U NJujorku otvorena izložba "Jasenovac - pravo na nezaborav"
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić otovrio je u sjedištu UN u NJujroku izložbu "Jasenovac - pravo na nezaborav" i istakao da ovaj ustaški logor mora ostati jedan od najjačih simbola stradanja i masovnog ubijanja Srba, Jevreja, Roma, antifašista u Drugom svjetskom ratu.
On je istakao da zaborav zločina predstavlja novi zločin i da je logor Jasenovac prvi u Evropi po bestijalnosti jer su ustaše svoje žrtve ubijale "rukama i strasno", dok su u nacističkim logorima ljudi ubijani "birokratski i industrijski".
"Ukoliko ne negujemo kulturu sećanja i nismo na oprezu, rizikujemo da nam se ponovi tragična sudbina. Ne sme se dozvoliti nasilno, niti periferno menjanje pogleda na prošlost i istorijske činjenice jer se time relativiziraju i negiraju genocidne i zločinačke politike prema celim narodima", istakao je Dačić tokom sinoćnjeg otvaranja izložbe.
Šef srpske diplomatije naglasio je da cilj izložbe u NJujorku nije samo da upozna međunarodnu javnost sa jednim, malo poznatim poglavljem Drugog svjetskog rata, već da upozori na oživljavanje ideologije i političke prakse koje su dovele do te strahote, pišu "Večernje novosti".
Prvi put od završetka Drugog svjetskog rata, na Ist Riveru su govorili i preživjeli logoraši koje je ustaška ideologija zatočila kao djecu, zatirući im porodice.
Jelena Radojičić Buhač poručila je da je ustaštvo rasizam i nacizam, te da je svako umanjenje broja žrtava uvreda za mrtve.
U zloglasnom logoru Jasenovac, tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina.Među njima, život je izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.
Izložba "Jasenovac – pravo na nezaborav" prva je izložba međunarodne ekspertske grupe istoričara iz sedam zemalja u UN, 72 godine nakon Drugog svjetskog rata.
Izložba predstavlja skroman doprinos očuvanju univerzalnih vrijednosti čovječanstva i globalnih napora UN s ciljem sprečavanja pojave revizije i rehabilitacije neonacističkih i neofašističkih ideologija isključivosti i svih oblika diskriminacije i fanatizma.
Glavni cilj izložbe je njegovanje kulture sjećanja na srpske, jevrejske, romske i antifašističke žrtve Holokausta i genocida u Jasenovcu, jednom od najbrutalnijih i najozloglašenijih od ukupno osam logora za istrjebljenje u Drugom svjetskom ratu.
Ovo je najveća i najmonumentalnija izložba koja je prvi put postavljena u UN o Jasenovcu sa sedam tona opreme i eksponata kojom će se na multimedijalni način Srbija predstaviti kroz srpsko-jevrejski projekat povodom obilježavanja Međunarodnog dana Holokausta.
Izvor: srna