Vijesti
Džaferović i Softić pisali predsjedniku Evropskog parlamenta zbog Pelješkog mosta
Zamjenici predsjedavajućeg Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović i Safet Softić uputili su, povodom spora sa Republikom Hrvatskom u vezi izgradnje Pelješkog mosta, pismo predsjedniku Evropskog parlamenta Antoniu Tajaniju.
Džaferović i Softić u ovom pismu upozoravaju na moguće štetne posljedice ukoliko Evropska komisija odobri finansijka sredstva Republici Hrvatskoj u iznosu od 357 miliona evra za izgradnju „Pelješkog mosta“. Takođe, ističu da ta odluka zadire u suverinitet BiH i prejudicira rješavanje važnog pitanja razgraničenja teritorijalnih mora između BiH i RH.
“Ugrožavajući suverenitet Bosne i Hercegovine i kršeći UN Konvenciju o pravu mora, Hrvatska insistira na izgradnji mosta na međunarodnom plovnom putu od BiH do otvorenog mora. Takav agresivni pristup prijeti grubim narušavanjem geopolitičkog poretka na Jadranskom moru i ugrožava suverenitet i stabilnost Bosne i Hercegovine kao pomorske države”, navodi se u pismu.
Predstavnički dom traži od Vijeća ministara BiH da uputi notu RH kako bi obustavila sve aktivnosti u vezi za izgradnjom Pelješkog mosta, dok se ne postigne potpuna obostrana saglasnost.
“Moramo demantovati jednostrane i neosnovane tvrdnje Republike Hrvatske da ima saglasnost Bosne i Hercegovine : Predsjedništvo Bosne i Hercegovine - tijelo koje po Ustavu Bosne i Hercegovine ima isključivu nadležnost za vođenje spoljne politike- nikada nije dalo saglasnot za gradnju „Pelješkog mosta“ “, jasno su naveli Džaferović i Softić.
Istakli su i to da je BiH potpuno opredjeljena za razvijanje dobrih komšijskih odnosa i saradnje sa RH, te da je dobra saradnja moguća isključivo uz međusobno uvažavanje i poštivanje svih prava koja objema državama pripadaju u skladu sa relevantnim međunarodnim konvencijama. Smatraju da je neophodno da se riješi pitanje razgraničenja na moru između BiH i HR, i da bi Evropska komisija trebala da posreduje u rješavanju spornih pitanja.
“Poštovani gospodine Tajani, vjerujemo da, nakon upoznavanja sa navedenim činjenicama, možete pomoći u ispravljanju previda koji je učinjen prikom donošenja odluke Evropske komisije o finansiranju „Pelješkog mosta“. Smatramo da je tu odluku neophodno sagledati i preispitati u kontekstu mogućih, veoma štetnih posljedica”, navodi se u pismu.
Frontal