Politika

Zašto je Čubrilović bio suzdržan oko "Ljubije"?

“Suzdržanost” Nedeljka Čubrilovića, predsjednika NSRS i drugog čovjeka DNS-a prilikom jučerašnjeg glasanja o prodaji “Ljubije”, suprotno ostatku stranke, u euforiji nakon pada prijedloga, ostala je gotovo neprimijećena!

Na ovaj podatak se u atmosferi nastaloj nakon pobjede nije osvrnula ni opozicija, ali ni stranka Marka Pavića, koji je od početka bio kategorično protiv prodaje rudnika firmi Evgenija Zotova, kojeg je označio kao „nekredibilnog kupca“.

Za prodaju akcija “Ljubije”, podsjećamo, juče je glasalo je 39 poslanika, protiv 34, dok je suzdržano bilo sedam poslanika. Dva poslanika nisu bila prisutna na glasanju, PDP-ov Miroslav Brčkalo i SDS-ov Dragomir Vasić. Da bi prodaja bila odobrena potrebna su bila 42 glasa poslanika.

– Otkud vi sad znate kako sam ja bio? Šta me pitate kad već znate odgovor na to pitanje – poručio je nakon glasanja novinarima Čubrilović.

Predsjednik Skupštine izbjegao je konkretan odgovor zašto je bio suzdržan, uz kratku opasku da je u pitanju “stav oko ukupnog procesa privatizacije“.

Na pitanje da li će dešavanja oko „Ljubije“ uticati na odnose u vladajućoj koaliciji, odlučno je odgovorio da neće.

– Ako koalicija padne na jednom glasanju, onda to ne treba ni biti koalicija. Svi trebamo spustiti loptu i emocije. Treba raditi trezveno – rekao je Čubrilović.

Portal SrpskaCafe je pokušao saznati da li su u DNS-u iznenađeni Čubrilovićevom suzdržanošću, međutim niko nije želio javno da se izjašnjava o ovom pitanju.

Međutim, DNS-ovci su u nezvaničnim razgovorima bili mnogo pričljiviji.

– Glasanje Čubrilovića suprotno ostatku poslaničkog kluba i stavu lidera Marka Pavića može da iznenadi samo neupućene. Čubrilović snažno podržava aktuelnu koaliciju, i pod znakom pitanja je da li bi pratio stranku ukoliko bi odlučila da okrene leđa SNSD-u i SP-u – kaže za SrpskaCafe odlično obavješteni DNS-ovac.

Za predsjednika Skupštine kaže da postoji šala da je on samo „formalno u DNS-u“, a da mu je SNSD primarna stranka.

– Ali ne želim da idem tako daleko i tvrdim da bi napustio DNS i ostao uz Dodika i Đokića ukoliko bi do toga došlo, ali svakako znam da se snažno protivi sukobu sa njima i da mu posljednji događaji nikako ne idu „na ruku“. On ne želi nikakvo talasanje DNS-a. Možda je odluka da ostane suzdržan i svojevrsna poruka Marku Paviću – ističe naš sagovornik.

Podsjećamo, upravo su suzdržani glasovi bili presudni za jučerašnje odbijanje Vladinog prijedloga. Presudno je bilo to što su poslanici koalicije „Domovina“ bili jedinstveni, te uprkos nizu spekulacija da je upravo među njima i nekoliko „preletačevića“, nisu bili ni „za“, niti „protiv“ prijedloga.

Uz Čubrilovića i poslanike „Domovine“, među suzdržanim je bila i donedavna poslanica SDS-a, a sada samostalna poslanica Simuna Žakula.

– Pošto sam bila suzdržana, te nisam glasala za prodaju rudnika, od bivše stranke tražim javno izvinjenje. Ovim putem pozivam gospodina Vukotu Govedaricu i gospođu Aleksandru Pandurević, koji su me unaprijed javno oklevetali i optužili da sam prodana, da se javno izvine – rekla je Žakula.

Lider SDS-a ubrzo je odgovorio da bi Žakula sigurno bila neophodni 42. glas, ali da je ostala suzdržana jer je pet poslanika „Domovine“ na konferenciji prije samog glasanja reklo da će biti jedinstveno suzdržani, te je i samoj Žakuli bilo jasno da nema većine za prodaju „Ljubije“.

Takođe, za prodaju RŽR „Ljubija“, pored poslanika SNSD-a i SP-a, bili su i Nenad Stevandić, Slavko Dunjić, Zlatko Maksimović, Vojin Mitrović i Ilija Stevančević.

Zanimljivo je i to da je Stevančević, tokom izlaganja na jučerašnjoj sjednici, iznio niz negativnih stvari o firmi „Israeli investment group“, te dodao da će glasati za prodaju samo ako dobije čvrste garancije, i u zaključak se unese, da će nakon prodaje penzije od 1. jula biti povećane za pet odsto.

Lider NDP-a Dragan Čavić ostao je pri stavu da se spremala kupovina poslanika, ali da je pažnja javnosti neke ipak pokolebala.

– Prije svega raduje me da je donesena ovakva odluka. i očigledno da pažnja javnosti, ogroman pritisak koji je postojao, uticali su na mnoge koji su bili kolebljivi i za koje pouzdano znam da su bili pod pritiskom da donesu odluku drugačiju od ove kakvu su donijeli danas – rekao je Čavić.

 

Izvor: Srpskacafe.com

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog