Svijet

Trampova osveta za Idlib: Prvi direktan napad SAD na pozicije sirijske vojske (VIDEO)

Sa američkih razarača u istočnom Mediteranu ispaljeno 50-60 "tomahavk" raketa na pozicije sirijske vojske, javlja "Si-En-En". Operaciju naredio Donald Tramp kao osvetu za napad snaga Bašara el Asada u Idlibu.

U vitalnom interesu SAD je da zaustavi upotrebu i širenje smrtonosnog hemijskog oružja, poručio je američki predsednik. Raketni napad koji su izvele SAD bio je "jedini" i očekuje se da tako ostane, izjavio je neimenovani američki zvaničnik za "Rojters". Sirijska Opservatorija za ljudska prava navodi da su u napadu poginula četiri vojnika.

08.00 – Kremlj ocenjuje da su američki napadi u Siriji naneli štetu odnosima između Rusije i SAD. 

07.40 – Raketni napad koji su SAD izvele u Siriji bio je "jedini" i očekuje se da ostane tako, izjavio je neimenovani američki zvaničnik za Rojters. 

07.30 – Sirijska Opservatorija za ljudska prava objavila je da su najmanje četiri vojnika ubijena u napadu na vazdušnu bazu.

Američki predsednik Donald Tramp naredio je vojnu akciju kao odgovor na napad u Idlibu u kome se sumnja da je korišćeno hemijsko oružje.

Napad SAD na položaje sirijske vojske

Napad je izvršen sa američkih vojnih brodova u istočnom Mediteranu, ispaljivanjem 50-60 "tomahavk" raketa na vojne baze iz kojih su navodno poleteli sirijski avioni koji su izvršili napad u Idlibu, kada je više desetina ljudi poginulo.

Tramp je naredbu za napad izdao sa Floride, a sa američkim predsednikom su u to vreme bili državni sekretar Reks Tilerson, kao i njegov savetnik za bezbednost H. R. Makmaster.

Kako Si-En-En prenosi, Tramp je tokom napada bio na večeri sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, a sekretar za odbranu Džejms Matis ga je sve vreme informisao o operaciji u Siriji.

U obraćanju novinarima, Tramp je rekao da je naredio raketne napade na sirijsku vazduhoplovnu bazu jer je to "od vitalnog interesa za nacionalnu bezbednost SAD" i pozvao sve "civilizovane nacije" da se pridruže njegovoj zemlji u nastojanju da se okonča krvoproliće i pokolj u Siriji i stavi tačka na terorizam svih vrsta, prenose agencije.

"Večeras sam naredio vojni napad na pozicije u Siriji sa kojih je izvršen napad hemijskim oružjem. Nema spora oko toga da li je Sirija koristila zabranjeno oružje i prekršila obaveze koje ima pod Konvencijom o hemijskom naoružanju i ignorisala apele Saveta bezbednosti UN. Godine pokušaja da se promeni Asadovo ponašanje su propale, i to veoma dramatično", rekao je Tramp.

Tramp je istovremeno izrazio nadu da "dok god se Amerika zalaže za pravdu, mir i harmonija će na kraju preovladati", naveo je AFP.  

Portparol Pentagona kapetan Džef Dejvis izjavio je da je američka vojska unapred obavestila ruske snage o napadu na sirijsku vazduhoplovnu bazu i da u napadu nisu pogođeni delovi baze za koje se veruje da su u njima prisutni Rusi, a državni sekretar SAD Reks Tilerson kaže da Vašington "nije tražio nikakvu dozvolu od Moskve", prenosi Rojters. 

"Nismo tražili nikakvo odobrenje od Moskve. Smatramo da je napad bio proporcionalan i da pokazuje da je (predsednik SAD Donald) Tramp spreman na preduzimanje odlučne akcije kao odgovora na gnusna dela", rekao je Tilerson. 

Francuski diplomatski izvori naveli su da je američki državni sekretar Tilerson ministru spoljnih poslova Francuske Žan-Marku Erou rekao da je Vašington želeo da sa saveznicima "koordiniše" napad na vazdušnu bazu.

Guverner sirijske pokrajine Homs Talal Barazi izjavio je za libansku televiziju El Majadin da u američkom raketnom napadu ima poginulih, a sirijska Opservatorija za ljudska prava, sa sedištem u Londonu, tvrdi da su najmanje četiri vojnika ubijena u napadu na vazdušnu bazu.

Raketni napad koji su SAD izvele u Siriji bio je "jedini" i očekuje se da ostane tako jer u ovom trenutku ne postoje planovi za eskalaciju, izjavio je neimenovani američki zvaničnik za Rojters.

Ovaj zvaničnik, koji je insistirao na anonimnosti, rekao je da se veruje da napad ne predstavlja signal velike promene u fokusu predsednika SAD Donalda Trampa koji je sada usredsređen na domaću politiku. 

Predsednik SAD i Tilerson su prethodno za napad u Idlibu okrivili sirijskog predsednika Bašara el Asada. 

Prema poslednjem bilansu, najmanje 86 ljudi, među kojima je 30 dece i 20 žena, poginulo je u napadu hemijskim oružjem u toj pobunjeničkoj provinciji na severozapadu Sirije.

Savet bezbednosti UN, koji je u sredu održao hitnu sednicu, odložio je usvajanje rezolucije o osudi napada jer se Rusija ne slaže s tekstom.

Ispaljivanje "tomahavk" raketa sa američkog razarača (arhivska fotografija)

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je prerano optuživati sirijsku vladu da je odgovorna za smrtonosni napad. Moskva je navela da je hemijski incident najverovatnije izazvalo curenje hemikalija iz depoa koji je pod kontrolom pobunjenika.

Međutim, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je juče rekao da podrška Rusije sirijskom predsedniku nije bezuslovna i dodao da će Moskva tražiti punu istragu o napadima hemijskim oružjem u Siriji.

Sjedinjene Države su do sada učestvovale u ratu u Siriji kao deo međunarodne koalicije, a ovo je njihova prva samostalna operacija u šest godina dugom ratu.

 

Izvor: RTS
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog