Intervju
Dragan Čović: Ima onih koji misle da je dobro potpaliti vatru u BiH
Tenzije se moraju spustiti i nije to pitanje je li neko spreman ili nije i hoće li. To je svačija obaveza. I moja i Bakirova i Mladenova i svih koji su prihvatili da rade u ime BiH i prihvatili da budu u nekoj koaliciji, kaže hrvatski član Predsjedništva BiH i lider HDZ-a Dragan Čović uoči obilježavanja 1. marta, Dana nezavisnosti BiH.
Poruka kolegama
Ako bude dobre volje, mi iz ovog moramo žurno izaći, jer sve češće oko nas ima onih koji misle da je dobro potpaliti vatru u BiH i da to može njima biti korisno. Takav jedan put nas nigdje ne bi doveo - govori Čović.
Jer, prema njegovim riječima, "svatko od nas mora preuzeti odgovornost, stati na loptu i početi raditi ono što smo zacrtali kao svoj plan".
Uvjeren sam da će to biti tako. To je moja poruka i Bakiru i Mladenu i svim drugim Bakirima, Mladenima, Draganima... Nema tu pitanja ko će biti prvi ili drugi, pa ni gledanja ko je sve ovo zakuhao. Idemo mi stabilizovati odnose jer mislimo da to trebamo uraditi u naredne sedmicu - dvije, malo temeljitije pa možda da napravimo i iskorak više. Ovako idemo na ruku onima koji stalno na neki način proizvode krizu i daje za pravo tvrdnjama da ovo ne može funkcionisati - smatra Čović.
Neophodno je, veli, vratiti povjerenje.
Postali smo apsolutno međusobno nepovjerljivi. Pokušavamo personalno izlaziti vani i predstavljati svoj lični, stranački stav i stav svog naroda kao stav BiH. Zato ja nisam htio učestvovati u tome da preglasavanjem na Predsjedništvu BiH donesemo neku odluku, jer bi onda to bio kraj cijele priče - govori dalje lider HDZ-a BiH.
Razgovori sa SDA
Zbog svega najavio je da će ubrzati razgovore sa Strankom demokratske akcije (SDA).
Neka sazovu uža tijela naše dvije stranke (SDA i HDZ-a) da razgovaramo o aktualnoj političkoj situaciji. Da vidimo kakva je naša uloga da zaustavimo ovaj retrogradni proces. Mislim da je krajnje vrijeme da počnemo iskreno razgovarati, bez podvala. Jer u posljednje vrijeme kontaminiramo medijski prostor svojim odlukama, analizama, nepovjerenjem... S jedne strane, se sve dogovorimo, a onda krenemo sve osporavati što smo dogovorili. Čak i prijedloge koje jedna strana prihvati, druga odmah kaže da su loši itd. To je loša atmosfera sve skupa. Krajnje je vrijeme da povučemo neke poteze – tvrdi naš sagovornik.
Vlast se neće mijenjati
Na pitanje šta će predložiti SDA konkretno, Čović ističe:
Dosta smo pregovarali, trebamo da sjednemo i da vidimo što smo obećali jedni drugima, a nismo uradili, i da napravimo plan za naredne dvije godine jer se vlast neće mijenjati u ove dvije godine. To je suština. Ona može biti manje uspješna ili uspješna, ali se neće mijenjati po svojoj strukturi. Nema druge nego zasukati rukave. Što uradimo u ovoj godini, mi smo kvalitetno uradili jer će iduća godina već biti u funkciji za priprema za kvalitetniji izborni rezultat 2018.
Bakirov "prvi potez"
Komentirišući najavu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da je spreman «povući prvi potez ka normalizaciji» u BiH zbog posljednjih događaja u vezi sa zahtjevom za reviziju, Čović u šali dodaje da Izetbegović i jeste napravio prvi potez ovih dana pa se to nekima nije svidjelo.
Ja bih volio da takve poteze ne pravimo, da pravimo poteze koje ćemo međusobno usaglasiti pa predstaviti domaćoj i međunarodnoj javnosti. To je put. Bez obzira što ko od nas misli, mi smo neuređeno društvo koje moramo prilagoditi potrebama današnjeg uređenog svijeta. Ako hoćete u EU, morate se transformisati. Ne može to biti nikom teret. Ali, isto tako moramo sačuvati kompaktnost BiH kao države. To je problem jednog odnosa, što neki misle da BiH treba da funkcioniše na jedan drugi način. Sve manje će biti do nas kako će se BiH funkcionisati. Ona mora ispuniti standardne evropskog puta ako ćemo ići evropskim putem. U drugom dijelu, sigurnosno, moramo ispunjavati standardne NATO saveza, odnosno MAP, ako smo se prema tome opredijelili – govori Čović.
Važna posjeta Mogherini
Nadalje, on podsjeća da ove sedmice, tačnije 2. marta, u BiH stiže i visoka povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini.
Ja, a vjerujem i ostala dvojica kolega ćemo gospođu Mogherini vrlo jasno izvijestiti o tome da nismo ni slučajno odustali da u ovoj godini dobijemo kandidatski status za EU, iako danas niko ozbiljno ne razgovara o tome u BiH. To znači da trebamo ispuniti sve obveze koje stoje ispred nas... Takođe, mi ćemo ove sedmice obilježiti Dan nezavisnosti BiH, svjesni da ima onih koji ne prihvataju, ali to nije ništa novo ni od juče, tako se ponašamo zadnjih 20 godina. Ne treba smetati što će danas netko kazati oko toga jer mi trebamo ići naprijed. Moramo razumjeti da to političko mudrovanje kojim se služimo zadnjih sedam-osam mjeseci, od kampanje lokalnih izbora, mora da završi - tvrdi Čović.
Zastoj u funkcionisanju vlasti
Hrvatski član Predsjedništva BiH kaže da, nažalost, svjedočimo zastoju funkcionisanju izvršne vlasti.
Vi nemate proizvodnje zakona, odluka i svega što smo preuzeli našim planovima, agendom. Tako da kad bi nekog pitao u Parlamentarnoj skupštini, vidjećete da nemate materijala uopšte. Ili to što imate nije dovoljno ni za jedne sjednice!? Pogledajte, Predsjedništvo BiH, nemate nijedne tačke dnevnog reda na Predsjedništvu. To je zabrinjavajuće! Imate zastoj u funkcionisanju čitavog aparata koji treba usklađivati odnose s potrebama evropskog puta, a jednako tako mislim i na MAP, dio koraka ka NATO, skladno ono što smo obećali glavnom sekretaru. Moramo izaći iz potrebe međusobnog nadmudrivanja, sitnih podvala, jer to stvara nepovjerenje i onda se teško oko ozbiljnih stvari dogovarati. To će biti moja pozicija koju ću u razgovorima s kolegama iznijeti - naglašava Čović.
O Danu nezavisnosti: Koliko god je danas teško, nije bilo lako ni prije
Čović je najavio da će govoriti na obilježavanju Dana nezavisnosti 1. marta naveče, jer vjeruje da se Mladen Ivanić neće odazvati obilježavanju.
Bez obzira koliko je danas teško, nije lako bilo ni prije 5,15 ili 20 godina. Doduše, drugačija su očekivanja bila. Naravno, mi smo očekivali da ćemo 2017. razgovarati o potpuno drugim temama, a ne stalno o ratu i istoriji i analizirati što je tko trebao uraditi. To neka rade druge institucije. Ja odavno govorim da je 2016. i 2017. godine «prijevoj» preko kojeg moramo preći jer se kližemo na tom vrhu. Vjerujem da u ovoj godini trebamo završiti priču oko izbornog zakonodavstva, što je ležerna priča, završiti pripreme koje trebamo za MAP, pokazati reformske aktivnosti i politiku izmaknuti od Savjeta ministra i Vlade FBiH, odnosno da im damo vjetar u jedra, a da politiku vode oni koji treba da je vode. Izvršna vlast treba da funkcioniše bez političkih ili nacionalnih igara. Mi praktično još dvije godine trebamo raditi zajedno i napraviti dinamiku, te provjeriti šta u Federalnoj vladi i Federalnom parlamentu nismo napravili, a trebali smo - zaključio je Čović u razgovoru za Avaz.ba.
Izvor: Avaz