Intervju

Kristijan Kern o Trampu, Putinu, Nemačkoj, Srbiji...

Kristijan Kern, prvi austrijski kancelar koji je posetio Srbiju posle 10 godina, u intervjuu za "Blic" govori o EU, populizmu, sankcijama Rusiji, kako se suprotstaviti Trampu...

Ovo je godina izbora u Evropi. Smatrate li da će talas desnice i populističkih pokreta moći da postigne neki "a la Tramp" rezultat?

Skeptičan sam kada je u pitanju ponavljanje takvog scenarija u Evropi. Ako pogledate situaciju koju smo imali baš mi u Austriji, prvi rezultat, koji je kasnije poništen, u korist kandidata zelenih Aleksandra van der Belena bio je samo 30.000 glasova, da bi u ponovljenom krugu glasanja imao čak 350.000 glasova više od desničara Hofera. Optimističan sam i smatram da smo već videli vrhunac tih desničarsko-populističkih stranaka i pokreta. Čvrsto verujem da gospođa Marin le Pen neće postati nova predsednica Francuske.

Najbitniji izbori u Evropi ipak su oni u Nemačkoj. Može li Angela Merkel do četvrtog mandata?

Veoma dobro je lično poznajem i verujem da će biti tesna trka između Angele Merkel i Martina Šulca, zbog čega se ne bih usudio da prognoziram ishod. Toliko će biti neizvesno.

Donald Tramp je mesec dana u Beloj kući. Kakvo je vaše mišljenje o njemu, njegovim potezima, politici i ne tako lepom stavu o EU, pa i o NATO?

Moj lični stav je da o Trampu treba suditi po njegovim delima. Ako pogledamo njegove prve odluke, moram primetiti da su neke bile poprilično sramotne, poput zabrane ulaska građanima sedam muslimanskih zemalja. Smatram da je to potpuno rđava procena koja može dovesti do različitih bezbednosnih incidenata. Dešava se to da ljudi koji su nam neophodni kao saveznici u borbi protiv međunarodnog terorizma povlače neke neprihvatljive poteze. Tramp takođe ima neke loše procene o situaciji u Evropi i mislim da je veoma važno da reakciju na takvo ponašanje iznesemo zajedno, jedinstvenim stavom, i istaknemo činjenicu da je najveća, najdinamičnija ekonomija i dalje EU. Ekonomija evropske unije je veća od američke, a i jedni i drugi moramo biti zainteresovani za otvorene i dobre trgovinske odnose. Unapred se radujem takvom epilogu.

Nezaobilazno pitanje odnosi se na Vladimira Putina i Rusiju. Hoće li doći do umanjenja ili ukidanja sankcija? Koliko EU gubi zbog takve politike?

Postoje različita, sukobljena mišljenja u Savetu Evrope po tom pitanju koje je veoma, veoma ozbiljno. Što se nas tiče, austrijska ekonomija pati zbog tih sankcija, to je istina. Međutim, mi moramo da se ponašamo solidarno i slažemo se sa većinom EU zemalja. Ipak, verujem da bi bilo razumno da napravimo korake ka smanjenju sankcija, ali za to moramo da vidimo napredak i sa druge strane, pre svega što se tiče stanja u Ukrajini. Na tome moramo mnogo da radimo jer te sankcije štete Austriji, gubimo 1,3 odsto našeg BDP-a. Međutim, ponekad nije sve u novcu, ima nešto i u principima i vrednostima.

Migraciona kriza je malo utihnula, ali i dalje ostaje zategnut odnos sa Turskom. Da li je dogovor Ankare i Brisela uopšte i bio dobra stvar?

Kako da ne, taj dogovor zadržao je tri miliona izbeglica. Dobar odnos sa Ankarom je jedan od glavnih prioriteta za EU i smatram da jedino u saradnji sa Turskom i njenim predsednikom možemo da dođemo do dobrog rešenja, kako za same izbeglice, tako i za EU i Tursku. Ukoliko dođe do poništavanja tog sporazuma, nastala bi veoma teška situacija za EU, Tursku, ali, između ostalih, i Srbiju, koja se nalazi na balkanskoj ruti.

Hoće li Bregzit negativno uticati na proširenje EU?

Nakon Bregzita i Trampa, EU mora da ostane ujedinjena i ozbiljno razmišlja o proširenju. Srbija je jedno od jezgara Evrope i bili bismo veoma srećni kada bi se proces priključenja Srbije ubrzao.

O Nikoliću: Ne bih da se mešam, ali...

Sreli ste se i sa predsednikom Nikolićem. Jeste li iznenađeni njegovom kandidaturom?

Bio je to veoma kratak susret na kojem smo razgovarali o nekoliko stvari, umnogome sličnim onima o kojima sam diskutovao sa premijerom Vučićem. Ne bih da se mešam u vašu domaću politiku, smatram da je to unutrašnje pitanje Srbije. Ipak, mislim da ta odluka nije doneta tek tako, sada. Videćemo šta će se dalje događati.

Srbija zaslužuje više podrške od EU

Imali ste dug razgovor sa premijerom Aleksandrom Vučićem. O čemu ste razgovarali?

Razgovarali smo o brojnim izazovima koji su pred nama. Austrija i EU se veoma zalažu za stabilnu situaciju u ovom regionu. Razgovarali smo i o ekonomskom razvoju. Veoma sam ponosan što je Austrija najveći investitor u Srbiji - skoro tri milijarde evra investicija i blizu 500 kompanija u vašoj zemlji. U razgovoru sa direktorima i menadžerima tih austrijskih kompanija oseća se poverenje u Srbiju.

Razgovarali ste i o migracionoj krizi?

Aspekt bezbednosti po tom pitanju veoma je ozbiljan. Takođe, tema našeg razgovora bio je proces pridruživanja Srbije EU. Austrija snažno podržava ulazak Srbije u EU jer verujemo da bi to donelo stabilnost i ekonomski razvoj. Veoma cenimo napore Srbije i smatramo da vaša zemlja zaslužuje još više podrške od EU nego što ima danas.

Izvor: Blic
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog