Svijet

Rumunija na ulicama, u Bukureštu sukobi s policijom

Oko 150.000 ljudi izašlo je na ulice Bukurešta i još toliko u još nekoliko gradova Rumunije zbog odluke da se ublaže propisi o borbi protiv korupcije.

Vičući “Lopovi!”, okupilo se najmanje 150.000 demonstranata u glavnom gradu, procenjuju mediji u nedostatku zvaničnih procjena vlasti.

Sajt vesti HotNjuz (HotNews) navodi da je “najmasovniji protest u Bukureštu za 25 godina” – još od rušenja socijalističkog poretka.

Demonstranti su i u drugim gradovima – Klužu, Temišvaru, Sibijuu, Jašiju…

“Sram vas bilo!”, “Ostavka!”, uzvikuju okupljeni po jakoj zimi, protiveći se reviziji Krivičnog zakona koju je pripremila vlada Sorin Grindeanua, na vlasti manje od mjesec dana, od pobjede Socijaldemokrata na poslaničkim izborima u decembru.

U glavnom gradu, protest je završen sukobom snaga reda i posljednjih grupa demonstranata ispred sjedišta vlade, na trgu Viktorija. Kada se većina demonstranata razišla, policija je dospjela pod paljbu petardi, kamenica, flaša, na šta je odgovorila suzavcem.

Prema zvaničnim podacima, lakše su povređena dva policajca i dva demonstranata, i odvedena u bolnicu. Većina demonstranata okupljenih na trgu u Bukureštu izvikivala je “Ne nasilju”, navodi rumunska agencija.

Hiljadu policajaca je bilo raspoređeno u Bukureštu pred demonstracije koje su počele u ranim večernjim satima i trajale skoro pet sati, uprkos polarnoj hladnoći.

Rumunska žandarmerija apelovala je na smirenost i zatražila od demonstranata koji mirno protestuju da se distanciraju od grupa koje gađaju policiju.

Protesti su izbili odmah nakon objavljivanja vanredno donetog dekreta koji bi mogli da mnogim političarima omoguće da izbegnu krivično gonjenje, navodi francuska agencija.

Nova vlada je u napetoj kohabitaciji s predsjednikom Rumunije, desničarem Klausom Johanisom koji je vladinu uredbu o ublažavanju propisa o borbi protiv korupcije ocjenio kao “neprihvatljivu”, i “skandaloznu” i rekao da očekuje da je Ustavni sud obori.

Uredba dekriminalizuje više djela i zloupotrebu vlasti, a neka od takvih djela postaju kažnjiva zatvorom samo ako je prouzorokovana šteta veća od 44.000 evra.

To posebno treba da omogući da šef Socijaldemokratske partije Liviu Dragnea izbegne suđenje zbog fiktivnih poslova koje je formalno počelo u utorak. Dragnea je htio mjesto premijera, ali je morao da podnese ostavku zbog kazne od dvije godina zatvora uslovno, zbog izborne prevare.

Vlada je takođe dostavila parlamentu predlog na osnovu kojeg bi izdržavanja kazne bilo oslobođeno 2.500 zatvorenika osuđenih na manje od pet godina zatvora, od čega takođe mogu imati koristi osuđeni političari.

Ambasade SAD, Kanade, Nemačke, Francuske, Holandije i Belgije su danas objavile rijetku, zajedničku izjavu kojom izražavaju “duboku zabrinutost” zbog sporne uredbe koja “podriva” napredak Rumunije u borbi protiv korupcije.

Evropska komisija je takođe izrazila “veliku zabrinutost”.

Izvor: B92
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog