Svijet

Renci podnosi ostavku nakon poraza na referendumu

Italijanski premijer Mateo Renci priznao je poraz na referendumu, rekao je da preuzima potpunu odgovornost i nakon toga je podnio ostavku.

“Namjeravam da podnesem ostavku. Preuzimam punu odgovornost za poraz”, rekao je Renci na konferenciji za novinare u Rimu, prenosi Rojters.

Osim toga, rekao je da će u ponedjeljak sazvati sastanak svog kabineta, kao i da će kasnije predati svoju ostavku italijanskom predsjedniku Serđu Matareli.

Matarela će potom biti u obavezi da posreduje u sastavljanju nove vlade, a ukoliko to ne bude mogao da ostvari Italija će ići na izbore.

Ministar finansija Pjer Karlo Padoan je viđen kao glavni favorit da zamijeni Rencija na mjestu predsjednika Savjeta ministara, kako glasi zvanična titula italijanskog premijera.

AFP piše da će ovi rezultati referenduma uvesti Italiju u novi period političkih nesigurnosti i ekonomskih previranja.

Rojters je ranije prenio da je Renci doživio težak poraz na referendumu o ustavnim promenama, pokazali su objavljeni preliminarni nezvanični rezultati.

Preliminarni rezultati instituta “Pijepoli” pokazali su da je protiv ustavnih promjena glasalo između 57 i 61 odsto glasača, dok je za glasalo između 39 i 43 posto. Prema tim rezultatima, Renci je doživeo još veći poraz nego što su pokazale prve izlazne ankete.

Najavio je da će se oko ponoći obratiti javnosti, ali nekoliko minuta poslije 12 na Tviteru je napisao: “Zahvaljujem se svima, za nekoliko minuta ću se obratiti. Živela Italija. PS. Stižem, stižem”.

Renci je ranije najavio da će podnijeti ostavku ako reforme ne budu potvrđene na referendumu.

Nakon što su Britanci glasali za izlazak iz Evropske unije i Amerikanci izabrali Donalda Trampa za predsjednika, referendum u Italiji, na kojem pravo glasa ima 51 milion građana, doživljava se kao sudbinski, ocjenjuje Rojters.

Njegov cilj je bio smanjenje ovlašćenja i veličine Senata, a prema ocjenama analitičara, predsjedniku vlade bi bila data mnogo veća ovlašćenja, navodi britanska agencija. S druge strane, američka agencija AP, navodi da se referendum pretvorio u “virtuelni plebiscit” o vladi lijevog centra premijera Matea Rencija.

U slučaju da su Italijani glasali za izmjene Ustava, najveće promjene doživeo bi zakonodavni proces, odnosno više ne bi bilo potrebno da oba doma parlamenta glasaju o svim zakonima, što znači i svaki put kad se uloži neki amandman.

Izvor: B92
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog