Intervju

Predrag Grgić: Otpočeli smo proces rješavanja stare devizne štednje za naše građane

Razgovarali smo sa Šefom Stalne misije Bosne i Hercegovine pri Savjetu Evrope, ambasadorom Predragom Grgićem, koji je na ovoj poziciji od decembra mjeseca prošle godine, dakle nepunih godinu dana. Šta je naša ambasada pri SE uradila za državljane BiH, otkrijte u nastavku.

Šta u stvari rada naša ambasada pri Savjetu Evrope i koji su njeni zadaci? Šta vi radite kao ambasadro BiH pri Savjetu Evrope?

Misija BiH pri Savjetu Evrope je jedna od multilateralnih misija koja je vezana za organizaciju. Dakle, mi smo u Francuskoj, u Strazburu i ne obavljamo poslove kao klasična ambasada. Mi praktično radimo, odnosno pratimo poslove koji se nalaze u nadležnosti najvećeg evropskog tijela, tijela koje obuhvata četredeset sedam evropskih zemalja čiji je naziv Savjet Evrope. Dakle, misija BiH pri Savjetu Evrope prati aktivnosti iz djelokruga rada SE ovdje u Strazburu.

Koji su najveći izazovi u tom smislu za ambasadu BiH?

Najveći izazovi su konkretne implementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava koja su u nadležnosti Komiteta ministara kao izvršnog tijela SE gdje se nalazi 47 ambasadora. Najveći izazovi tiču se implementacije presuda o Ljubljanskoj banci, implementacije presude Sejdić – Finci itd. Takođe su veliki izazovi praćenje ostalih aktivnosti koje se obavljaju u različitim tijelima SE, a koje zahtjevaju česte kontakte i konekciju sa našim autoritetima u BiH. To je ono što pokušavamo da na vrijeme proslijedimo i objasnimo informacije i da pronađemo adekvatne i najbolje ljude koji mogu da odgovore našim potrebama ovdje, a da pritom razumiju suštinsko stanje unutar matične zemlje – Bosne i Hercegovine.

Kako postati ambasador BiH pri savjetu Evrope?

Nadležnost odlučivanja o izboru ambasadora ne samo u Savjetu Evrope, nego i u svim destinacijama BiH je Predsjedništvo BiH, dakle Predsjedništvo BiH donosi odluku o izborima svih ambasadora, tako i ovu u Savjetu Evrope.

Koliko dugo ste Vi ovdje?

Ja sam ovdje od decembra 2015. god. Dakle nepunih 11 mjeseci.

Kako biste ocijenili vaš rad u toku nepunih godinu dana?

Ja mislim da kompletna misija BiH koja ovdje nije velika, ali je do sada uspjela da uradi ono za što smo došli ovdje i zbog čega smo ovdje, i mislim da je cjelokupan rad misije BiH uspješan, naravno nadam se da će biti u narednom periodu biti još bolji.

Šta su konkretni rezultati za stanovnike BiH od vašeg rada?

Teško je valorizovati jer neke stvari ne možete da posmatrate samo kroz brojke, ali evo: Konkretno u ovom mandatu ovaj saziv misije BiH u Savjetu Evrope je pratio i pokrenuo proces implementacije presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Ljubljanske banke. Dakle zahvaljujući ovoj misiji, i pomoću ove misije, naravno uz sve ostale ljude koji su bili direktno uključeni ovdje, mi smo odmrznuli, odnosno otpočeli proces rješavanja stare devizne štednje za naše građane u BiH.

U nedavnoj istoriji pominjalo se moguće isključenje BiH iz Savjeta Evrope, zbog neprovođenja presude Sejdić-Finci, da li je to sada opcija?

Nije opcija isključenje, i ne može biti opcija isključenje. Nažalost, nije to jedini predmet koji BiH nije implementirala, znači pored presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić i Finci, postoje još tri presude koje tretiraju sličnu problematiku. To su Zornić, Šlaku i Pilav. Kompleksan je pravni okvir koji je neophodan da bi se implementirala ova presuda. Niko od političara ne bježi od obaveze i nikad nije rekao da to neće biti, ali u ovom trenutku još ne postoje i još nisu završene sve neophodene stvari koje su važne da bi se ta presuda implementirala.

Autor: Stefan Blagić
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog