Svijet

Putin: Opet nas uče demokratiji

Moskva odmah reagovala na rezoluciju Evropskog parlamenta o "ruskoj državnoj propagandi": Optužba za stvaranje raskola među zemljama EU

Poslije usvajanja rezolucije Evropskog parlamenta o suprotstavljanju antievropskoj ruskoj državnoj propagandi, predsjednik Vladimir Putin je čestitao na radu novinarima na televizijskom kanalu Rusija danas i agenciji Sputnik, koje su u dokumentu iz Strazbura navedene kao najopasnije.

Putin je rekao da se nada da poslije spomenute rezolucije neće biti ograničen rad ruskih medija i novinara, da neće biti cenzure i da vjeruje "da će pobijediti zdrav razum".

Ako je takva rezolucija donijeta, to govori o očiglednoj degradaciji, u političkom smislu, u zapadnom društvu - rekao je Putin. 

Oni su nas učili sve vrijeme šta je demokratija i da su zabrane najgora stvar, a sada oni sami to rade. Zabrane nisu način.

U rezoluciji, koju je prihvatio parlament EU, tvrdi se da Moskva vodi u odnosu na evropske zemlje "neprijateljsku propagandu". Po mišljenju autora rezolucije, opasnost predstavljaju televizijski kanal Raša tudej (Rusija danas), agencija Sputnjik, kao i fond "Ruski svet" i "Ruska saradnja" pri Ministarstvu spoljnih poslova.

Spomenuta rezolucija Evropskog parlamenta predlaže aktivnu borbu protiv propagande, ali da se mora voditi računa o slobodi govora.

Ruski mediji se optužuju i da pokušavaju da stvore raskol među zemljama Evropske unije tako što podržavaju tamošnju opoziciju.

Ruske strukture koriste kontakte sa evropskim političarima ne zbog dijaloga, već za "skrivenu propagandu". Jedan od osnovnih tipova propagande je pokušaj da se red zemalja članica EU predstavi "tradicionalnom sferom uticaja Rusije" - tvrdi se u rezoluciji.

NIJE OBAVEZAN, ALI...

Za usvajanje rezolucije glasala su 304 poslanika, protiv je bilo 179, dok je 208 bilo uzdržano. U tekstu rezolucije navodi se da je Rusija pružala finansijsku podršku opozicionim političkim partijama i organizacijama u zemljama članicama Evropske unije, kao i da je koristila faktor bilateralnih odnosa kako bi unosila razdor unutar evropskog društva. Usvojeni dokument Evropskog parlamenta nije obavezujući i ima savetodavni karakter.

Prihvaćena rezolucija takođe poziva zemlje EU da se, pored ruskih medija, suprotstavljaju propagandnim izdanjima terorističkih organizacija poput Al kaide ili Islamske države.

Agencija Sputnjik smatra da je rezolucija Evropskog parlamenta direktno kršenje sloboda i narušavanje ljudskih prava i pozvao da se ne dozvoli uvođenje državne cenzure. Sputnjik je pozvao brojne međunarodne organizacije da se založe protiv diskriminacije i zaštite vrijednosti demokratije.

Glavni urednik Rusije danas Margarita Simonjan je rekla da će taj TV kanal nastaviti sa radom i da će preko njega Evropljani dobijati alternativne informacije. Ona je izrazila nadu da će "Evropa na kraju pogledati sebe i videti sav užas koji radi".

Usvojena rezolucija je najbolji dokaz da Zapad hvata panika od toga što ruski mediji na stranim jezicima imaju sve brojniju publiku i što im uticaj raste. Dok su zapadni mediji bili superiorni pa su kreirali javno mnjenje u svijetu, nije ih uopšte mučilo šta pišu i govore ruski TV kanali i ovdašnji listovi.

Izvor: Novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog