Intervju

Ivan Pernar za Frontal: Treba raskrstiti odnose sa EU, i Hrvatska i BiH moraju biti suverene države!

Razgovarali smo sa Ivanom Pernarom, predstavnikom opozicionog Živog zida u Hrvatskom saboru, koji je posljednjih dana došao u žižu ne samo hrvatske, nego i regionalne javnosti. Pogledajte zašto!

S.B. Zašto ste iz ugla vladajuće koalicije u Hrvatskoj postali jedan od najomraženijih političara u vašem saboru?

Zato jer sam dotaknuo teme i pitanja koja se niko drugi nije usudio dotaknuti. Znači, do sada su se političari jedino nadmudrivali sami sa sobom, niko nije dovodio u pitanje monetarnu politiku, vanjsku politiku i na kraju krajeva, stvarno realno unutrašnje stanje u zemlji. 

S.B. Iz kog ugla Vi kritikujete monetarnu politiku Hrvatske?

Monetarna politika Hrvatske u suštini je identična kao u BiH. Znači imamo de fakto valutni odbor, odnosno Centralnu banku koja funkcioniše kao mjenjačnica, dok vi imate de jure, znači na papiru, valutni odbor koji vrši istu ulogu kao i naša Centralna banka. Sve dok je monetarna politika naše zemlje, kao i vaše, takva kakva jeste, mi ćemo imati brzorastući vanjski dug i unutrašnju besparicu.

S.B. A kakva je to politika?

Pa to je politika koja je upropastila sve zemlje koje su je provodile, nama je ona nametnuta 1994g. sporazumom o stabilizaciji i usklađivanjem statuta naše Centralne banke sa statutom evropskih centralnih banaka, a BiH provodi tu politiku od 1997g. kada je na njeno čelo instaliran novozelanđanin Peter Nikoli.

S.B. Zašto mislite da je loše, Vi to govorite isključivo u kontekstu spoljnog zaduživanja zemalja?

U kontekstu toga što država zavisi za svoje funkcionisanje o stranom izvoru novca, što znači da država nema vlastitu centralnu banku koja bi je finansirala. A čim je izvor novca za njeno golo funkcionisanje izvan granica naše zemlje, znači da su i ti koji upravljaju našom zemljom, ne oni koji se nalaze u Zagrebu, Sarajevu ili Banjaluci, već neko sasvim drugi, odnosno da se radi o stranim silama koje gospodare našom zemljom u svom, a ne našem interesu. Što će reći da smo mi u podređenom položaju, da mi ne upravljamo našom zemljom već se nama upravlja iz vana.

S.B. A kako to promijeniti gospodine Pernar, šta su vaši prijedlozi? 

Treba raskrstiti odnose sa EU, i Hrvatska i BiH moraju biti suverene države, njeni građani moraju biti ti u čije ime i u čiju korist će se donositi zakoni. Prvi zakon koji treba promijeniti  je onaj o Centralnoj banci, čijim  izmjenama bi se dozvolilo državi da se direktno finansira od nje same.

S.B. Kada kažete raskrstiti sa EU, mislite zaustaviti EU integracije ili?...

Tačno, apsolutno. Znači BiH mora prestati sa pridruživanjem EU, Hrvatska mora izaći iz nje, i takođe izaći iz NATO pakta o čijoj zločinačkoj ulozi građani znaju i bez da im neko o tome drži posebne lekcije, jednostavno svi su vidjeli šta je po svijetu  ta Amerika napravila i ove kolone, i ovaj talas izbjeglica koje gledamo sa Bliskog istoka, direktna je posljedica njihovog djelovanja.

S.B. Gospodine Pernar, ako ne EU, šta je alternativa?

Alternativa je samostalna i suverena BiH koju na žalost mnogi u BiH nisu mogli prihvatiti, niti tokom rata, a vidimo danas je i dalje ne mogu prihvatiti. Među njima se nažalost ističu političari sve tri narodnosti, znači ni SDA, ni HDZ, ni SNSD ne žele samostalnu i suverenu BiH, već svi vide viziju BiH kao nekog protektorata u rukama stranih sila, kojm se upravlja u interesu tih stranih sila, a ne vlastitih građana. 

S.B. Što se tiče unutrašnje politike i ekonomije, vi ste npr. predlagali Zakon o porijeklu imovine kao osnovni korak borbe protiv kriminala. Koje biste još zakone predlagali, koji bi bili korisni i u našoj zemlji? Svjesni smo da BiH i Hrvatska dijele mnoge zajedničke probleme...

Prvi zakon koji je neophodno promijeniti je onaj o Narodnoj banci. Bez promjene tog zakona sve druge izmjene su kozmetika i romantika.  Mi još nismo predložili Zakon o porijeklu imovine u saboru, ali hoćemo. 

S.B. U kakvim ste odnosima sa Borisom Malagurskim?

Sa Malagurskim imam profesionalan i prijateljski odnos. 

Autor: Stefan Blagić
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog