Svijet

Putin stiže u Sloveniju

Treći dolazak Vladimira Putina u Sloveniju pokazatelj je prijateljskih odnosa dvije države, a ruski predsjednik danas će prisustvovati i postavljanju spomenika palim ruskim vojnicima koji je podignut u predgrađu Ljubljane. Putin iste večeri putuje nazad u Moskvu.

Od svih zemalja regiona samo su Srbija i Slovenija, uprkos zapadnim sankcijama Rusiji, zadržali sa Moskvom dobre ekonomske odnose. Zvanična Ljubljana je izdržala pritisak Brisela i Vašingtona koji su se protivili ekonomskoj saradnji Slovenije i Rusije.

Prvi put Putin je bio u Sloveniji prije 15 godina, kada se tamo susreo sa tadašnjim predsjednikom SAD Džordžom Bušom. Prije pet godina u svojstvu ruskog premijera, Putin je sa Borutom Pahorom razgovarao o priključenju Slovenije “Južnom toku”. Sada će dvojica predsjednika na Brdu kod Kranja razgovarati o brojnim novim projektima koji su u pripremi.

Dolazak Putina ima i simbolički značaj, jer će se naglasiti duboko prijateljstvo slovenačkog naroda i hrabrih ruskih vojnika koji su prije sto godina na Vršiču gradili put u nezamislivo teškim zimskim uslovima. Mnogi su umrli i njihove kosti počivaju ispod gorskog puta iznad Kranjske gore, gdje će Putin obići rusku kapelicu. Tom će prilikom Slovenci iskazati još jedanput zahvalnost Rusima za sve što su za njih uradili u Prvom i Drugom svjetskom ratu.

Slovenačka preduzeća mnogo rade u Rusiji. Slovenački izvoz u Rusku Federaciju iznosi oko 800 miliona evra i Rusija je za Sloveniju sedma zemlja gde se plasira cjelokupni izvoz. U Rusiji su prisutne slovenačke kompanije poput “Gorenja”, “Krke”, “Perutnine Ptuj”, i očekuju se razgovori o nastavku saradnje.

Dolazak Putina u vrijeme terorističkog talasa koji se širi Evropom dugo je pripreman i sa bezbjednosnog stanovišta. To je jedna od najkomplikovanijih bezbjednosnih operacija sa kojima su se Slovenci susreli. Zbog posebnih mjera uoči dolaska Putina, na slovenačkim i hrvatskim putevima vladaju nezapamćene gužve, a kolone su dugačke i tridesetak kilometara.

Zatvoren je i ljubljanski aerodrom “Brnik”, a policija zasada ne otkriva koliko će dugo biti obustavljen dolazak i odlazak aviona. Auto-put koji vodi prema Hrvatskoj jedno je vrijeme bio potpuno zatvoren, a mnoge benzinske pumpe ne rade. Policija je počela sa provjerom i kontrolom vozila još u petak.

Još se ne zna koliko će policijaca učestvovati u ovoj velikoj bezbjednosnoj operaciji. Dijele se osvežavajuća pića vozačima u koloni. Upozorene su i austrijska i njemačka strana na probleme na putevima.

PRAGMATIČNI SLOVENCI

Od svih bivših jugoslovenskih republika, a zatim samostalnih država, najbolje su Slovenci iskoristila ugled stare, zajedničke države. Dok su drugi međusobno ratovali, oni su trgovali sa Rusijom. Oni su devedesetih godina prvi otvorili u Rusiji robnu kuću “Triglav” sa svojim proizvodima, o čemu Srbi samo pričaju već dvije decenije. Slovenci su prvi napravili u Podmoskovlju u mjestu Istra fabriku lijekova. “Krka” i “Lek” su godinama bili ispred svjetskih giganata po prodaji lijekova u Rusiji. Godinama su se na ruskim trolejbusima “vozile” reklame kućnih aparata “Gorenje”. Koristeći kredite Slovenačke banke za razvoj “Riko” zida objekte u Rusiji koristeći slovenačke materijale. Čuvali su biznis, nisu se svađali sa Moskvom, iako su ušli i u NATO i u EU. Za razliku od njih, Hrvati su stopirali projekt gradnje naftovoda, jer su im to sugerisali u Vašingtonu, a onda sveli ekonomsku saradnju na minimum. Dokazujući lojalnost Vašingtonu, Hrvati su uvijek bili među “prvoborcima” u propagandnom ratu protiv Rusije. Pridružio im se i vladar Crne Gore Milo Đukanović.

Izvor: Novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog