Svijet

Rublja trenutno najprofitabilnija valuta na svijetu

Od početka februara do početka aprila 2015. godine ruska rublja je skočila 22,3 odsto i tako postala najprofitabilnija valuta na svijetu smatraju i ruski i zapadni analitičari

Od početka februara do početka aprila 2015. godine ruska rublja je skočila 22,3 odsto i tako postala najprofitabilnija valuta na svijetu, izjavio je glavni analitičar investicione kompanije UFS Aleksej Kozlov.

Prema njegovim riječima, ruska valuta je bilježila brži rast od cijene nafte za koju je tradicionalno vezana. U istom razdoblju je sjevernomorska nafta tipa "brent" poskupjela za svega 9,8 odsto, odnosno sa 53 dolara na 58,2 dolara.

Kako je objasnio Kozlov za portal Russia beyond the hedlines (RBTH), rublja raste u velikoj mjeri zahvaljujuci interesu investitora za visoku profitabilnost koju ostvaruju tržišta u razvoju. Ranije, u decembru 2014. godine, ruska valuta je izgubila vijrednost za oko 50 odsto u odnosu na americki dolar i evro.

Nekadašnji zamjenik direktora Centralne banke, a sadašnji zamjenik Katedre za tržište vrijednosnih papira i finansijski inženjering Ruske akademije za narodnu privredu i državnu administraciju, institucije koja najviše utiče na finansijsku politiku ruske vlade, Konstantin Koriščenko objasnio je za RBTH da ruska rubalja proteklih sedmica raste zahvaljujući čitavom nizu pozitivnih faktora.

Među najvažnije on ubraja to što je Centralna banka odobrila bankama devizne kredite u vrijednosti od ukupno 30 milijardi dolara i smanjila referentnu kamatnu stopu sa 17 na 14 odsto, a popustila je i napetost na istoku Ukrajine.

"Sve to je uticalo na visoku špekulativnu privlačnost investicija u rublju i aktive izražene u rubljama", kaže Koriščenko.

Po mišljenju analiticara investicijskog holdinga Finamore Antona Soroka, ruska valuta u najskorije vrijeme može da zabilježi još veći rast ukoliko skoči cijena nafte i ako se na spoljnopolitičkoj sceni pojave očigledni uslovi za ukidanje sankcija Rusiji.

U pozitivne faktore on ubraja sporazume s pojedinim zemljama Evropske unije, na primjer s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom, s kojim se 8. aprila sastao predsjednik Rusije Vladimir Putin.

"Situacija u Ukrajini u ovom trenutku, u cjelini gledano, djeluje kao stabilna, te bi se reklo da nema razloga za pooštravanje retorike od strane EU i SAD-a", smatra Soroko.

Po mišljenju Kozlova, za jačanje rublje je u velikoj mjeri zaslužna Centralna banka, koja je kreditno-monetarnom politikom uspjela da znatno ublaži volatilnost valute. On ističe da i pored poskupljenja rublje interes investitora za rusku ekonomiju zasad nije u porastu.

Stručnjaci za sada nisu sigurni hoće li nagli rast rublje imati dugoročnu tendenciju.

"Tvrdnje da se kurs rublje 'otkačio' od cijene nafte nisu potpuno korektne. Prije se može govoriti o drugačijem nivou cijena nafte u rubljama za 2015. godinu", kaže Koriščenko.

Po njegovim riječima, nije jasna ni situacija s međunarodnim cijenama nafte. Sporazum s Iranom usmjerava te cijene na jednu, a sukob u Jemenu na drugu stranu.

Stručnjaci, međutim, ističu da u ruskoj ekonomiji i dalje postoje krupni problemi.

"Banke nemaju dovoljno kapitala, privredni rast je blizak nuli, tendencija povećanja državnog sektora u ekonomiji i dalje je prisutna - sve to zabrinjava i ne uliva optimizam u pogledu buduće vrijednosti nacionalne valute", smatra Koriščenko.

Ako cijena nafte ne skoči, kaže on, i ako se ne sačuva odliv kapitala iz Rusije, onda će perspektive kursa rublje u 2016. godini biti daleko manje "ružičaste" nego u 2015. godine.

U cjelini uzevši, situacija izgleda mnogo bolje nego prije nekoliko mjeseci, ali da bi se pozitivna tendencija očuvala vlada mora da stimuliše tržišne mehanizme, a ne da čeka kada će skočiti cijena nafte, smatra bivši zamjenik upravnika Centralne banke.

BLUMBERG: RUBLjA NAJPROFITABILNIJA VALUTA

Ruska rublja je u aprilu ocjenjena kao najprofitabilnija valuta imajući u vidu da je proteklog mjeseca ojačala za 12,8 odsto u odnosu na dolar, smatraju analitičari Blumberga.

U vezi sa tim, zapadni mediji su jednoglasno počeli da hvale rusku ekonomiju. Čak su i eksperti Njuzvika pisali o tome kako je ruska ekonomija za prvi kvartal ove godine stala na noge uprkos negativnim očekivanjima. Portal Blumberg je ocijenio da je Rusija čak u posljednjem kvartalau prošle godine pokazala nevjerovatan ekonomski rast.

Glavna ekonomistkinja Rojal banke iz Škotske zadužena za Rusiju Tatjana Orlova ocijenila je da se uspjeh rublje u ovom kvartalu može preslikati i na naredni. Ona smatra da bi rublja do kraja juna mogla da ojača za dodatnih 5,1 odsto.

Prošle godine ruska nacionalna valuta je zbog strmovitog pada bila svrstavana u jednu od najlošijih valuta, dok je situacija danas dijametralno suprotna.

Podsjećanja radi, nešto ranije su analitičari „CNN Money“ u svojim analizama prognozirali da je sada najbolje vrijeme za ulaganje u Rusiju. Iako postoji vjerovatnoća da će zapadne zemlje pooštriti sankcije Rusiji, situacije na berzi, sa nacionalnom valutom i sa obligacijama se poboljšava.

Izvor: Novosti
Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog