Svijet
Prijeti globalna deflacija
PEKING/BRISEL - Sve je veći rizik od globalne deflacije nakon stagniranja ogromnog proizvođačkog sektora u Kini.
Ekonomski portali prenose ocjenu Dejvida Hinslija, ekonomiste banke „JP Morgan“, da je pad cijena proizvoda uzrokovan sve većim zalihama i nedovoljnom potražnjom koju bilježe EU, Japan, Južna Koreja i Kina.
Cijene u evrozoni pale su za 0,6 odsto, dok je poslovna aktivnost u SAD snažno porasla.
Indeks koji mjeri poslovnu aktivnost u proizvodnji i uslugama pokazuje stagnaciju u Kini, pogotovo kad je riječ o velikim fabrikama, kod kojih je zabilježeno prvo usporavanje proizvodnje u trideset mjeseci.
Nakon što je trgovina na malo u Njemačkoj u novembru prošle godine ostvarila pad od jedan odsto, decembar je donio neočekivani realni rast od četiri odsto u odnosu na isti mjesec 2013.
Podaci o kretanju proizvođačkih cijena u Francuskoj potvrđuju jačanje deflacijskih pritisaka, pošto je prosječna godišnja stopa pada spuštena sa 1,9 odsto u novembru na -2,9 odsto u decembru 2014. godine, navode analitičari.
Stopa nezaposlenosti u evrozoni „spustila“ se u decembru na 11,4 odsto, iako su predviđanja bila na nivou iz prethodnog mjeseca (11,5 odsto).
Prve procjene kretanja inflacije za januar potvrđuju jačanje dezinflacionih pritisaka u evrozoni.
Nakon godišnjeg pada od 0,2 odsto u decembru, indeks potrošačkih cijena u januaru zabilježio je, prema prvim procjenama, pad od 0,6 odsto.
Istovremeno, u posljednjem tromjesečju 2014. realni godišnji rast BDP-a u SAD iznosio je plus 2,6 odsto – znatno ispod očekivanih plus 3,1 odsto.
Umjerena inflacija cijena, koja pogoduje i ekonomskom rastu, izostaje u sve većem dijelu svijeta – navode portali.
izvor: capital.ba