BiH
BIRA promijenila djelatnost zbog milionskog gubitka
Zbog neodrživosti proizvodnje i godišnjeg gubitka od oko 4 mil KM Uprava BIRA-e je bila prisiljena donijeti odluku o reduciranju djelatnosti, saopšteno je juče iz Uprave ovog preduzeća, prenosi portal "Klix".
Dodaju da je za razliku od brojnih slučajeva BIRA izmirila sve zakonske obaveze prema radnicima i državi, iako radnici ovog preduzeća ostaju bez posla i uručeni su im otkazi. Uprava preduzeća se osvrnula na istoriju ovog preduzeća.
Bihaćka fabrika rashladnih aparata BIRA bila je (i ostala) jedina ovakve vrste u Bosni i Hercegovini. U periodu 1992-1995 bila je izložena direktnim ratnim dejstvima i potpuno devastirana.
Privatizovana je u redovnom postupku 2004. godine sa planovima, ne samo za ponovno pokretanje, već i širenje proizvodnje i izvoz na evropsko tržište.
Sa tim ciljem, Uprava BIRA-e donijela je odluku o rekonstrukciji i adaptaciji postojeće, te izgradnji potpuno nove fabrike sa najmodernijim proizvodnim tehnologijama prema standardima EU, i pritom investira 35 mil KM.
Zahvaljujući tome, BIRA je uspostavila poslovnu saradnju sa svjetskim brendovima, te osigurala izvoz proizvoda iz BiH u 26 evropskih zemalja.
Svjetska ekonomska kriza 2008. godine je direktno uticala na poslovanje BIRA-e, jer su tada evropski kupci otkazali narudžbe. Tako je u skladištu BIRA-e ostalo 30.000 gotovih proizvoda uz repromaterijal za još 40.000 aparata ugovorenih za evropsko tržište.
Novonastalo stanje proizvelo je velike gubitke, što je bio slučaj i sa ostalim domaćim proizvođačima koji su, takođe, ostvarili uslove za izvoz na evropsko tržište, dok je izostala bilo kakva reakcija nadležnih institucija u svrhu očuvanja proizvodnje i radnih mjesta.
Od 2010. godine vlade NR Kine i Republike Turske konstantno daju finansijske podsticaje tamošnjim proizvođačima za izvoz na tržište Evropske unije.
Od tada je BIRA, pokušavajući opstati na evropskom tržištu, bila prisiljena drastično snižavati cijene svih svojih proizvoda, što je u periodu od 2010. do 2014. godine prouzrokovalo gubitak od 17 mil KM. Za to vrijeme, proizvodni proces je bio djelimično obustavljen, ali su tekle obaveze prema državi i radnicima.
Uprava BIRA-e je od poslovnih banaka podigla kreditna sredstva kako bi zaposlenicima u cijelosti isplatila plate, doprinose i ostale naknade, te poreske obaveze prema državi, što je dovelo do dodatnog zaduženja od 5 mil KM koji je još uvijek u fazi otplate, navodi se u saopštenju, prenio je Klix.ba.