Republika Srpska

Реструктурисати дугове комуналних предузећа

БАЊАЛУКА - Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске залагаће се да код свих инфраструктурних радова које финансира Влада предност буде дата домаћој грађевинској оперативи, те да се дуговања комуналних предузећа реструктуришу новим законом,...


који ће бити обухваћен Економском политиком за 2012. годину, договорено је на састанку ресорног министра Сребренке Голић и представника Републичког одбора Синдиката грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности.

Голићева је рекла да закон који би ријешио питање дуговања комуналних предузећа за неплаћене порезе и доприносе и електричну енергију, која потичу из ратног периода, треба заједнички да израде ресорно министарство и Министарство финансија.

Она је додала да ће Министарство задужити локалне заједнице да сачине преглед дуговања свих јавних комуналних предузећа, на основу чега ће бити утврђено која се дуговања могу претворити у акције и да ли општине могу бити гарант за намирење обавеза појединих предузећа.

“Алтернатива је да комунална предузећа иду у стечај, који није рјешење, јер њиме би без посла остало десетине хиљада радника”, рекла је Голићева, додајући да није било ријечи о најнижој цијени рада у грађевинарству.

Према њеним ријечима, Министарство ће настојати да у Економску политику за наредну годину буду уврштени и подстицаји за проширење дјелатности и извоз предузећима која производе грађевински материјал и која послују позитивно и уредно плаћају обавезе према држави.

Она је изразила задовољство чињеницом да ће на наредној сједници Народне скупштине бити усвојен закон о грађевинским производима који ће домаћим произвођачима грађевинског материјала омогућити лакши излазак на европско тржиште и контролу увоза тих производа у Српској.

Предсједник Синдиката грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности Миле Рибић рекао је да ће приоритет овог синдиката бити да још једном са својим удружењима покуша договорити најнижу цијена рада за 2012. годину.

“Уколико не буде договора ићи ћемо појединачно према послодавцима и тражити повећање цијене рада у појединачном предузећу, а уколико послодавци не прихвате прибјећи ћемо органима контроле”, рекао је Рибић.

Он је изразио незадовољство чињеницом да у овој области четири године најнижа цијена рада није подигнута са 125 КМ, док 70 одсто радника у грађевинарству прима најнижу плату.

Рибић је рекао да је просјечна плата у грађевинарству мања за 28 одсто у односу на републички просјек, док је у комуналним дјелатностима она мања за 22 одсто, али да у њима већина чланова управе има уговорену плату која не зависи од стања у предузећу. Он је изразио незадовољство и великом недисциплином послодаваца у поштивању колективних уговора, као и радом контролних органа, о чему говори и податак да се извршава свега 18 одсто добијених пресуда у радним споровима по тужбама радника.

“Положај радника није само одраз лошег пословног амбијента, већ и неспособности појединих пословодних структура у предузећима”, рекао је Рибић.

Он је додао да би нови закон о пореском поступку требало да обезбиједи бољу дисциплину код уплате доприноса радницима.

Према његовим ријечима, Синдикат је затражио и да у буџету за наредну годину буде задржан ниво средстава за социјално збрињавање радника у грађевинарству чија су предузећа у стечају и ликвидацији од 20 милиона КМ.

Генерални секретар Удружења “Водоводи РС” Јово Тадић рекао је да Влада треба да изврши реструктурирање комуналних предузећа у РС, у оквиру којег би се њихова дуговања по основу пореза, доприноса и камата претворила у акције, јер без таквог поступка неће бити рјешења за њихово стање.

“Очекујемо да у наредном периоду из ИПА фондова буду издвојена средства за развој наше мреже и да развијемо сектор одвођења искориштених вода”, рекао је Тадић.

Он је додао да ће у наредном периоду бити ријешен и проблем локалних водовода у контроли здравствене исправности воде.

Преиспитивање рада свих агенција

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић најаво је преиспитивање рада свих републичких агенција и укидање оних за које се испостави да нису оправдале постојање.

“Оне агенције за које буде утврђено да нису оправдале постојање можемо укинути, а оне које буду оправдале своје постојање остаће”, рекао је Џомбић новинарима након јавне расправе о нацртима буџета и економске политике РС за наредну годину са представницима Савеза општина и градова.

Он је истакао да је то у циљу прављења једноставније и ефикасније јавне управе.

Џомбић је рекао да ће сигурно бити проблема код неких јединица локалне самоуправе у додатном издвајању средстава за социјалне намјене према законским рјешењима из социјалне заштите који ће се примјењивати у наредној години.

“Већ су неки представници општина рекли да ће то бити веома тешко, али да ће конципирати свој буџет и уобзирити ову законску обавезу”, навео је Џомбић.

Он је рекао да у наредној години РС за одређене видове социјалних давања треба издвојити укупно 16 милиона КМ, а општине исто толико.

Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић истакла је да је неопходна ревизија постојећих агенција у РС које за рад троше готово 81 милион КМ. За рад 11 агенција, колико их има у РС, Влада РС издвоји укупно 71.175.323 КМ, од чега на плате запослених у тим агенцијама оде 4.104.500 КМ.

Народна скупштина РС усвојила је 25. новембра Нацрт закона о буџету РС за 2012. годину од 1,825 милијарди КМ, што је за четири одсто више него ребалансирани овогодишњи буџет. На сједници је усвојен Нацрт економске политике за 2012. годину, којом је предвиђен позитиван привредни раст од 2,5 одсто.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog