Republika Srpska

Мљекаре из БиХ губе хрватско тржиште

БАЊАЛУКА - Произвођачи млијека и млијечних производа у БиХ ће се након уласка Хрватске у ЕУ, 1. јула 2013. године, суочити с огромним губицима, јер ће остати без највећег извозног тржишта за своје производе.


 

Основна препрека извоза БиХ на тржишта земаља ЕУ је у томе што и даље немамо ниједну европски акредитовану лабораторију за извоз намирница животињског поријекла на њихова тржишта.

“Иако смо компликовану процедуру за долазак инспектора из ЕУ, који би требало да испитају да ли наше лабораторије испуњавају услове да акредитују производе за извоз на тржишта земаља ЕУ, покренули прије годину дана, до конкретних помака на терену још није дошло”, рекао је Драго Недић, директор Канцеларије за ветеринарство БиХ.

Он је објаснио да је та институција прије годину дана послала писмо намјере органима ЕУ у којем тражи долазак инспекције уз оцјену да је БиХ испунила услове за акредитовање великог броја производа за извозну листу у ЕУ.

“Због чињенице да БиХ због неиспуњавања претприступних услова за ЕУ није у жижи интересовања за долазак процјенитељске инспекције, а управо због тога су и преговори у вези с напретком у пољопривредној производњи опет одгођени”, рекао је Недић.

Он сматра да је БиХ направила веома значајан напредак, нарочито у области ветеринарства, наводећи да ветеринарски институт “Др Васо Бутозан” из Бањалуке испуњава услове да обавља овакву врсту акредитације производа.

С најављеним уласком Хрватске у ЕУ производња више хиљада произвођача млијека у БиХ ће бити угрожена. Тренутно дубички “Млијекопродукт”, највећа домаћа мљекара, извози преко 60 одсто својих производа на тржиште Хрватске.

БиХ је за првих девет мјесеци ове године извезла млијека и млијечних производа у вриједности од 59 милиона КМ, док се процјењује да БиХ извози 40 милиона литара млијека само у Хрватску на годишњем нивоу. Производње млијека и млијечних производа представља једну од ријетких прехрамбених дјелатност која остварује спољнотрговински суфицит.

“Уласком Хрватске у ЕУ наш извоз ће бити у потпуности блокиран све док се нека од лабораторија у БиХ не акредитује за ове послове”, рекао је Драженко Будимир, директор Земљорадничке задруге “Ливач”” из Александровца, код Лакташа.

Он је објаснио да ова задруга тренутно око десет одсто произведеног млијека пласира на хрватско тржиште, али и да значајне количине продаје дубичком “Млијекопродукту”, који је такође усмјерен на извоз за хрватско тржиште.

“Мислим да је питање увођења ове лабораторије исполитизирано и вјероватно се сада води полемика у вези с тим гдје ће бити њено сједиште и ко ће платити њено акредитовање”, рекао је Будимир.

Земљорадничка задруга “Ливач” произведе 30 тона сира годишње, а око три тоне извезе у Хрватску.

“Еkономист”: Од “рата јајима” до правог рата

Лондонски “Тхе Економист” пише о трговинским проблемима који ће настати за БиХ уласком Хрватске у ЕУ средином 2013, и у томе иде толико далеко да помиње да би “рат јајима” између двије земље, који је на помолу, могао прерасти и у прави рат.

Лист у том контексту наводи примјер трговинског сукоба Аустроугарске и Србије 1906. подстакнут забраном извоза свињетине из Србије, који је претходио атентату на Франца Фердинанда у Сарајеву и Првом свјетском рату.

“Економист” наводи да БиХ неће моћи извозити млијечне производе, јаја и месо у Хрватску, као чланицу ЕУ, јер неће имати агенцију за овјеру извоза због спорења РС и Бошњака да ли ће бити на ентитетском или државном нивоу.

“Још горе, од јула 2013. само два прелаза на 1.010 километара границе БиХ и Хрватске биће опремљена за контролу извоза прехрамбених производа. То ће бити тешко за многе мале произвођаче – додатни трошкови транспорта би могли уништити њихове послове”, пише лист.

Други проблем, како наводе, јавиће се у Неуму, гдје аутомобили и камиони сада несметано прелазе. Ствари ће, међутим, постати компликованије за камионе од 2013.

“Како ће два дијела границе на Јадрану бити спољне границе ЕУ, камиони ће губити вријеме и новац да би добили царинске печате на једној страни и онда неколико километара касније опет, када буду поново улазили у ЕУ, или ће им бити потребно исто толико времена да фериботом заобиђу Неум”, наводи “Економист”.

(Независне новине/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog