Republika Srpska

Основао фирму за 2.000, па за „Певец“ понудио 13 милиона КМ

Од куповине пословног објекта „Певец“ Бањалука у стечајном поступку прошло је 18 дана, а купац, односно представници фирме Вадако д.о.о. и даље се крију од јавности.


Међутим, „ЕуроБлиц“ сазнаје да је ова фирма регистрована у Бањалуци, и то десетак дана прије посљедње аукције имовине „Певеца“.

 

По сазнањима листа, оснивач предузећа „Вадако“ д.о.о. Бањалука је извесни Владимир Ћоровић из Београда. Оснивачки улог фирме Вадако, који је за 13 милиона марака купио имовину „Певеца“ је минималан – 2.000 марака. Директор Вадака је Далибор Лукић. Фирма је регистрована за обављање 82 дјелатности, међу којима је трговина пољопривредним сировинама, животињама, текстилом, индустријским хемикалијама, дрвном грађом, храном, пићем, дуваном, али и – авионима.

„ЕуроБлиц“ није успио да се увјери у вјеродостојност ових података. Ни на једној адреси која је уписана у судски регистар није нашао представнике фирме Вадако.

Наиме, Владимир Ћоровић је у Окружном привредном суду Бањалука навео адресу Улица антифашистичке борбе 23 В у Београду. У телефонском именику не постоји ниједан број на тој адреси.

Вадако д.о.о. Бањалука у суду је регистрован на адреси Дунавска 1ц, али на тој адреси их – нема. Како сазнајемо, на тој локацији се налазе пословне просторије које издаје бањалучко предузеће „Велепрехрана“ у којем су нам рекли да нису изнајмили канцеларије фирми Вадако.

Представници фирме Вадако  на аукцији имовине „Певеца“ у Бањалуци крили су лица како им сниматељи и фоторепортери не би открили идентитет. Такође, послије завршене аукције нико од њих није хтио да разговара са новинарима.

Члан стечајног одбора повјерилаца бањалучког „Певеца“ Далибор Грмуша каже да је за фирму „Вадацо“ чуо први пут на аукцији и да не зна какви су им планови.

Више података нема ни стечајна управница „Певеца“ Мирјана Голић која тврди да зна само назив фирме која је купила имовину „Певеца“. Она каже да Вадако, по закону, има обавезу да до 5. децембра плати 13 милиона КМ понуђених на аукцији.

Голићева је додала да су у току извршни судски поступци, које спроводе банке које посједују хипотеке над његовом имовином. Међутим, јасно је да кредитори неће моћи да наплате вишемилионска потраживања.

Она је објаснила да ће, ако Вадако у року не уплати 13 милиона марака, имовина „Певеца“ бити понуђена на продају другопласираном понуђачу. То је бањалучка фирма „Венера“, која је понудила 10 милиона, а иза ње сљеди ФИС „Витез“ са понудом од 9,1 милион КМ.

Стечајни поступак у бањалучком „Певецу“ отворен је 26. новембра 2009. због блокаде рачуна и немогућности отплате кредита, као посљедице банкрота њеног истоименог власника из Хрватске. До покретања стечајног поступка дошло је само 15 мјесеци након отварања трговачког центра „Певец“ у Бањалуци.

Аукција за продају „Певецовог“ центра у Бањалуци заједно са паркинг простором одржана је 2. новембра. Продају имовине покренуле су Рајфајзен банка БиХ и Рајфајзен банка ЗРТ Мађарска, које су кредитирале изградњу пословног простора и које потражују више од 28 милиона марака.

Трговачки ланац „Певец“ са 14 објеката у Хрватској прогласио је стечај 2009. године, али је након прихватања стечајног плана и реорганизације поново почео да ради у 12 центара у којима је запослено 900 радника. Умјесто породице Певец, власници трговачког ланца постали су његови повериоци: држава, банке, радници и добављачи, с тим да је држава Хрватска највећи акционар са 21,5 одсто акција.

Хронологија

Хрватска компанија „Певец“ 2008. године је у бањалучком насељу Дервиши отворила продајни центар у који је уложено 27 милиона евра за изградњу и робу. Након годину и три мјесеца од отварања, „Певецу“ су блокирани рачуни и покренут је стечајни поступак због великих финансијских проблема у које је запала матична компанија у Хрватској. Имовина, чија је вриједност процјењена на 32 милиона КМ, продавала се методом непосредне погодбе, па није било ограничења за најнижу цијену испод које се не може продавати објекат.

(Еуро Блиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog