Republika Srpska

Тужбе празне буџет институција БиХ

БАЊАЛУКА - Из буџета институција БиХ годишње испари више од два милиона марака по основу тужби против институција БиХ, а највише их се односи на повреду радних права запослених, незаконитости приликом запошљавања и погрешно обрачунавање плата.


Ревизори у својим извјештајима упозоравају да би се због лошег руковођења институцијама, због чега се број тужби из године у годину повећава, требали покренути процеси против одговорних.

У извјештају о извршењу буџета институција БиХ за првих шест мјесеци ове године наведено је да је Министарство финансија БиХ са јединственог рачуна по основу обавеза по правоснажним судским пресудама исплатило чак 1,21 милион марака. По истом основу прошле године је исплаћено 2,07 милиона, а 2009. године 2,13 милиона марака.

У извјештају о ревизији извршења буџета институција БиХ за 2010. годину наведено је да расте број судских спорова како због наплате дуга и накнаде штете, тако и из области радно-правних односа.

- Институције морају да објасне узроке и посљедице повећања обима судских спорова. Не треба искључити и покретање одговорности, ако се испостави да је раст спорова посљедица непоштовања прописа – истакли су ревизори у извјештају о ревизији буџета БиХ за 2010. који би посланици Представничког дома Парламента БиХ требало да разматрају на идућој сједници.

Ревизори су утврдили да институције БиХ имају пасиван став у вези са проблемом повећања броја тужби, што оправдавају чињеницом да се плаћање обавеза врши са јединственог рачуна трезора, а не из њихових буџета.

- Министарство финансија и трезора БиХ приказује трошак по овом основу без анализе или образложења како је он настао, а не располаже се ни потпуним информацијама о тим исплатама – навели су ревизори.

Нагласили су да је у току 2010. године првобитни износ од милион марака за исплату обавеза по правоснажним судским пресудама више него удвостручен.

Ревизори су упозорили да плаћање одштете на основу великог број пресуда није извршено у предвиђеном року, због чега се стварају додатни трошкови изазвани покретањем процеса принудне наплате.

- У Министарству финансија и трезора БиХ не постоји ни адекватна контрола исплате са јединственог рачуна трезора, а не врши се ни провјера исправности обрачуна камата – упозорили су ревизори.

Током прошле године против БиХ и њених институција поднесено је 658 тужби, а већина се односи на повреде права пријема на рад, обрачун плата и појединих врста накнада. Тужиоци су добили 54 спора у вриједности од 775.923 марке.

Највише тужби поднесено је против Министарства одбране, државе БиХ, Управе за индиректно опорезивање, Граничне полиције, Савјета министара, Обавјештајно-безбједносне агенције, те Министарства безбједности.

Припадници Оружаних снага и радници Министарства одбране БиХ најчешће су подносили тужбе због исплате разлика накнада и плата за период од када су преузети из ентитетских министарстава до одређивања њиховог поновног статуса.

За Граничну полицију карактеристично је да се највећи број тужби односио на исплату накнаде за превоз, док посебну групу предмета чине и они који се односе на накнаду штете.

У Суду БиХ “Гласу Српске” су рекли да су током 2010. године примили 64 тужбе за накнаду штете, а у првих шест мјесеци ове године још 66 тужби.

- Највећи тужбени захтјев био је у износу од 545 милиона марака. Ради се о накнадама нематеријалне штете, материјалне штете, штете настале због повреде на раду и накнаде штете по одредбама Закона о кривичном поступку БиХ – рекли су у Суду БиХ.

Током прошле године у Правобранилаштву БиХ у раду је било укупно 5.626 предмета, а ријешено је 2.960 или 53 одсто.

МИП

Према подацима Правобранилаштва БиХ, од 1. јуна до 31. децембра 2003. године, у вријеме док је Златко Лагумџија био на челу Министарства иностраних послова БиХ, против те институције поднесене су 22 тужбе. За вријеме Младена Иванића и Свена Алкалаја против Министарства су поднесене још 33 тужбе.

Најпознатији случај је тужба Дарка Трифуновића, који је на име штете због незаконитог отказа из МИП-а у вријеме када је на његовом челу био Лагумџија, добио спор са одштетним захтјевом тешким 355.000 марака.

Тужена страна Број тужби

Министарство одбране 343

БиХ 161

УИО 44

Гранична полиција 23

Савјет министара 21

ОБА 11

Министарство безбједности 10

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog