Republika Srpska

Ускоро пацифичка зона слободне трговине

ХОНОЛУЛУ- Амерички предсједник Барак Обама најавио је планове за формирање транспацифичке зоне слободне трговине /ТПП/, на годишњем регионалном самиту на Хавајима.


"Увјерен сам да ћемо то ријешити", рекао је Обама на самиту лидера земаља Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕК).

Он је додао да би ТПП могао да послужи као модел за друге трговинске споразуме, не износећи детаље, преноси Би-Би-Си.

"Заједно можемо да повећамо извоз и произведемо више робе за наше потрошаче, отворимо нова радна мјеста, бити конкуренција и побиједити на тржиштима у будућности", рекао је он.

Описујући регион као генератор раста он је изразио наду да ће споразум о ТПП бити финализован почетком наредне године.

Обама је на маргинама самита у Хонолулу имао одвојене сусрете са предсједницима Кине и Русије.

На састанку са кинеским предсједником Ху Ђинтаом Обама је апеловао да се дозволи раст кинеске валуте јуана и нагласио потребу ребаланса глобалне економије, рекли су званичници Бијеле куће.

Обама је, такође, упозорио кинеског колегу да Американци постају нестрпљиви због економских веза САД и Кине.

На састанку са руским предсједником Дмитријем Медведевим, Обама је, између осталог, разговарао о Авганистану, Ирану и Сирији.

Обама је додао да су они "потврдили своју намјеру да раде и обликују заједнички одговор како би натјерали Иран да поштује међународне обавезе када се ради о нуклеарном програму".

У међувремену, Јапан је изразио интересовање да се придружи.

Обама је рекао да је "импресиониран храброшћу" јапанског премијера Јошика Ноде, чијој су се одлуци да се придружи разговорима о слободној трговини оштро успротивили јапански фармери.

Иако није учествовао у разговорима о ТПП кинески предсједник Ху Ђинтао рекао је да подржава дугорочни циљ стварања зоне слободне трговине у региону, која би у будућности могла да укључи све чланице АПЕК-а.

 

Он је додао да ће се Пекинг фокусирати на иновације и охрабрити прекоморске инвестиције.

Пацифичка зона слободне трговине тренутно обухвата Чиле, Нови Зеланд, Брунеје и Сингапур, што су релативно мале економије, САД, Аустралија, Малезија, Вијетнам и Перу преговарају о чланству, док Кина још није изразила интерес да се придружи.

АПЕК окупља 21 државу, а ова организација обухвата око 40 одсто свјетског становништва и покрива 44 одсто свјетске трговине.

(Агенција/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog