Republika Srpska
Пољопривреда РС-а драстично се погоршава
Ситуација у области пољопривредне и прехрамбене производње у Републици Српској (РС) се драстично погоршава, пада број запослених, плате ионако мале су нередовне, али представници послодаваца и ресорног министарства не обећавају мјере за побољшање стања.
У овој години у РС-у је дошло до пада пољопривредне производње, што због временских неприлика, тако и због малих улагања у ту област, а посљедица тога је неисплаћивање плата, које у пољопривреди и прехрамбеној индустрији у просјеку износе 510 марака, које су уз то нередовне.
Због технолошког вишка, који проглашавају предузећа у овој области, у посљедња три мјесеца је без посла остало око 300 радника, а најављују се и нова отпуштања.
Посебно тешка ситуација је у бијељинској шећерани, у којој радници од почетка године нису примили ниједну плату, затим у Фабрици дувана Бања Лука је више него проблематична, након раскида уговора о приватизацији, Водопривредно предузеће Сава у Градишци у којој су исплаћене само три плате у овој години, али у још неким предузећима.
“Радницима у овој области се не уплаћују доприноси па запослени немају здравствено осигурање и уплаћен пензиони стаж”, указао је предсједник Гранског синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије РС-а Јован Јовановић и затражио да се почне договор о изради новог колективног уговора.
Предсједник Гранског синдиката пољопривреде и прехрамбене индустрије РС-а наводи да су данас на заједничкој сједници тражили “разумијевање” да би се повећала најнижа цијена рада од 127 марака, која се није мијењала четири године.
“Затражили смо данас да у току овог мјесеца представници преговарачког тима овог синдиката и удружења послодаваца и Министарства пољопривреде преговарају о новој цијени рада”, каже Јовановић, али не прецизира колико би требало да буде повећање.
Међутим, предсједник Скупштине Удружења пољопривредне и прехрамбене индустрије РС-а Небојша Ристић каже да само Скупштина Удружења послодаваца може донијети одлуку о повећању цијене рада.
Ни помоћник министра за пољопривреду, шумарство и водопривреду Вид Копања није могао да обећа већа издвајања за пољопривреду у буџету за нареду годину, иако је шест посто садашњих издвајања недовољно.
(Фена/Фронтал)