Republika Srpska

Бх. економија најмање конкурентна у Европи

Предсједавајући Савјет министара БиХ Никола Шпирић рекао је на самиту Централноевропске иницијативе (ЦЕИ) у Београду да конкурентност представља темељни изазов економије БиХ, која је најмање конкурентна у Европи.


Шпирић је, у обраћању навео, да ради повећања конкурентности БиХ треба да развије тренинг центре и подржи иновативне активности 40 главних извозних производа, а да улагања у истраживања и развој треба повећати на минимално један посто буџета.

"БиХ је потребно десет година провођења добро осмишљених и координисаних економских политика, да би достигла ниво најмање конкуретних земаља чланица ЕУ и тако испунила један економски критеријум за чланство", рекао је Шпирић.

Према његовим ријечима, ово се може поставити као циљ и свих осталих земаља у региону.

Он је додао да се све европске економије, због свјетске кризе, суочавају са презадуженошћу, незапосленошћу и социолошким и политички посљедицама, због чега је дугорочна финансијска стабилност један од најважнијих питања човјечанства данас.

Шпирић је истакао да користи и благодети глобализационих процеса морају бити дистрибуисане на шире слојеве друштва и усмјерене на смањење сиромаштва.

"Европа је из сваке кризе излазила снажнија", рекао је Шпирић, наводећи да је опробани рецепт продубљивања процеса интеграција давао добре резултате.

Он је навео да мање развијене економије треба да траже одговоре на питања како одговорити на изазове глобалних економских трендова и регионалног повезивања и тржишног интегрисања, те да треба искористити компатибилност привреда земаља региона.

"Незаобилазан сегмент је и успостављање таквог амбијента који је привлачан за страна улагања", рекао је Шпирић.

Регионална сарадња, навео је он, адекватан је оквир за превазилажење многих изазова у овом процесу.

"Конкретни оквири за дијалог унутар ове иницијативе су најбољи за то и у цјелини важни за наставак реформи. Питање конкурентности треба смјестити у контекст европских интеграција као процеса у коме чланице иницијативе учествују као чланице ЕУ или кандидати или потенцијални кандидати за ЕУ", рекао је Шпирић.

Шпирић је навео да је Савјет министара БиХ покренуо одредбе активности за реализацију приоритетнних задатака значајних за подношење кредибилне апликације за чланство у ЕУ.

"Јачање конкуретности је саставни дио процеса европских интеграција, јер представља један од формалних захтјева за испуњавање потребних критеријума", рекао је Шпирић.

Он је додао да је БиХ забиљежила одређене успјехе по питању конкурентности и то на подручју рада и запошљавања.

Шпирић је навео да 88 посто грађана БиХ подржава приступање ЕУ.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog