Republika Srpska

Стижу нова поскупљења

БАЊАЛУКА - Поједине прехрамбене намирнице и средства за хигијену поскупјеће наредних дана у БиХ, јер су цијене тих производа у Србији, из које увозимо, знатно порасле.


Став је то бх. представника удружења за заштиту потрошача, омбудсмана и економиста, који истичу да се свака корекција цјеновника у региону "преслика" и на новчане вриједности производа у нашој земљи.

У Србији су до 20 одсто поскупјели слаткиши, козметика, кућна хемија, смрзнуто воће и поврће, поједине врсте алкохолних пића и млијечни производи, а у бх. удружењима потрошача истичу да је само питање дана када ће тај талас "подивљалих" цјеновника захватити и БиХ.

"Наравно да се очекује да ће ти сви производи поскупјети и код нас. Када се набавна цијена у држави из које увозимо повећа, то се ускоро рефлектује и на производе у трговинама у БиХ. У ове дане, када се говори о штедњи, сви заправо много више мислимо о томе како да уопште преживимо", опомиње Муриса Марић, извршни директор Удружења за заштиту потрошача "Дон" из Приједора.

Да ће поскупљења у Србији додатно опустошити ионако празне новчанике бх. грађана, свједочи и Милош Тодоровић, члан Удружења економиста РС - СWОТ, те придодаје да ће то бити нови удар на потрошаче у нашој земљи.

"Постоји неколико произвођача хигијенских производа из сусједне земље чије производе увозимо, а да не говоримо о храни", прецизирао је Тодоровић.

Промијењени цјеновници који стижу у бх. трговине нису велика новост, јер смо жртва сличног сценарија готово сваког мјесеца. Примјера ради, у Агенцији за статистику БиХ, посљедње податке о цијенама имају за септембар, и у том мјесецу, у поређењу са августом, дошло је до поскупљења више врста прехрамбених намирница.

"У поређењу са августом, у септембру су, између осталог, били скупљи јунетина, свињетина, пастрмка, сир, пасуљ, банане, јаја, уље, шећер и кафа", навели су у Агенцији за статистику БиХ.

Формирање цијена већине артикала у БиХ је слободно, тако да ресорна министарства немају могућности да директно утичу на инфлацију. Поскупљења у нашој земљи су, према ријечима Љубице Чоловић, помоћника омбудсмана за заштиту потрошача у БиХ, почела још 2006. године и од тада су цијене у сталном порасту.

"Поскупљење прехрамбених производа и средстава за хигијену које се догодило у Србији сасвим сигурно утицаће на раст цијена тих производа у БиХ. Посебно забрињава то што се ради о основним прехрамбеним производима, оним који немају алтернативу", истиче Чоловићева.

Бх. грађани с разлогом су већ у паници, јер просјечна плата износи тек 822 КМ, колико није довољно ни за нешто богатију трпезу.

Очекује се поскупљење сљедећих производа:

Слаткиши Козметика

Кућна хемија

Смрзнуто воће и поврће

Неки млијечни производи

Поједине врсте алкохолних пића

Неконтролисани тренд

Љубица Чоловић, помоћник омбудсмана за заштиту потрошача у БиХ, истиче да је посљедњих мјесеци присутан тренд сталног и неконтролисаног раста цијена на тржишту прехрамбених производа, те је постао дио свакодневице бх. потрошача.

"Ако се томе дода чињеница да у БиХ има 50 одсто незапосленог радно способног становништва, као и да цијена рада и пензија не прати раст трошкова живота, већи број потрошача неће моћи набавити нити основне прехрамбене производе", упозорава Чоловићева.

(nezavisne.com/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog