Republika Srpska

Електропренос од радника захтијева назад 19 милиона

БАЊАЛУКА - Управа Електропреноса БиХ тражи правне механизме да врати од радника ове компаније више од 19 милиона марака које су добили након пресуда Суда Босне и Херцеговине.


 

У том случају, око 1.400 радника Електропреноса новац ће највјероватније враћати кроз мјесечне одбитке од плате. Максимални појединачни износи које су радници добили као разлику у платама досежу, за овдашње прилике, невјероватну суму од чак 18.000 марака.

Наиме, радници Електропреноса из Федерације БиХ тужили су компанију због непоштовања правилника о платама, тврдећи да су им примања од 1. марта 2006. године умањења за 25 одсто. Просјечна плата у Електропреносу БиХ је 1.350 марака што је за око 500 марака више од просјечне плате у цијелој БиХ.

Суд је пресудио у корист радника, а Електропренос је почео да спроводи извршне судске пресуде и до 30. септембра је исплаћено 19,6 милиона марака по том основу.

У међувремену су на Суду добили једну ревизију у своју корист, због чега су убјеђени да ће добити и остале случајеве.

Извршни директор за финансије у Електропреносу БиХ Златко Видовић потврдио је за “ЕуроБлиц” да је управа компаније, након правоснажних пресуда, у своју корист добила једну ревизију.

- Будући да су сви остали предмети радника идентични, генерални директор Душан Мијатовић и ја се радикално залажемо да уложимо контратужбе против радника који су тужили управу. Новац ћемо сигурно добити – објашњава Видовић.

Он тврди да су тужбе радника са подручја Федерације “политички инструмент против РС”.

- Како другачије објаснити да су само људи из ФБиХ тужили управу? Значи, само су они паметни и знали су да проуче акте и да виде да нешто није у реду. То је провидно, а имамо и сазнања да је то ишло системски – тврди Видовић.

Међутим, у Електропреносу, како каже, “узбуркале су се страсти и помршени су рачуни” када је стигла одлука о ревизији предмета у корист управе.

- То значи да су радници неоправдано присвојили новац који им не припада.

Покушавамо да у управи предузећа добијемо сагласност за покретање процедуре за враћање новца. Међутим, сада настају игре, јер не постоји једногласност у управи компаније јер смо само генерални директор и ја из РС. Остала четири члана управе су из ФБиХ – истиче Видовић.

Он додаје да се у судској одлуци о ревизији предмета наводи да захтјев радника није оправдан и да је управа Електропреноса БиХ поступила у складу са регулаторним оквиром за исплату плата који одређује Државна регулаторна комисија за електричну енергију.

- Комисија контролише наше пословање, одређује сваку врсту послова, па тако и трошкове радне снаге, односно бруто плате. Ми смо поштовали тај оквир, али је раднике из Федерације, очигледно, неко добро инструисао о правним шупљинама – наводи Видовић.

Извршни директор за финансије Електропреноса БиХ истиче да је управа компаније, након правоснажне пресуде, одлучила да разлику у платама исплати и за око 600 радника са подручја Републике Српске.

- Намјера је била само равноправан положај свих радника, с тим што они који нису тужили управу нису добили камате – објашњава Видовић.

Електропренос БиХ АД Бањалука имао је добит од 20,1 милион марака у прошлој години. Власници ове компаније су ентитети Република Српска и Федерација БиХ са 41,10 и 58,90 одсто учешћа. То је једина заједничка компанија РС и ФБиХ, али посљедњих година обављају само основну дјелатност – пренос струје, без икаквих додатних улагања. Разлог је што се представници ентитета не могу договорити око расподјеле зараде, а према посљедњим информацијама, на рачуну је блокирано око 200 милиона акумулиране добити. У Српској инсистирају да се инвестиције дијеле у односу у којем је распоређен и капитал компаније, односно око 59 одсто ФБиХ, а око 41 одсто РС. Међутим, у ФБиХ сматрају да добит треба дијелити према приливу новца и реалним потребама одржавања мреже која је већа у ФБиХ. Тако би ФБиХ добила 67 одсто колача, а РС свега 33 одсто.

Ковачевић: Могућа нова компанија

Влада РС је недавно закључила да ће основати нову преносну компанију у складу са законским прописима ако се до 31. децембра не ријеше проблеми у функционисању Електропреноса БиХ. – Незамисливо је да овако значајна компанија функционише на овакав начин – истакао је министар енергетике РС Жељко Ковачевић. Подсјетио је да од 2007. до 2011. године у Електропреносу није усвојен ниједан план инвестиција нити је урађена ревизија пословања ове компаније. – Менаџмент не функционише, не инвестира се у компанију, која због тога технолошки заостаје – навео је Ковачевић.

(Блиц /Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog