Republika Srpska

Инспектори рада затекли 126 радника на црно

БАЊАЛУКА - Инспектори рада су у протеклом периоду током контрола на подручју града затекли 126 радника без уговора о раду, а највише њих који су радили на црно су у области угоститељства, трговине и туризма, шумарства, прераде дрвета, грађевинарства, услужних дјелатности.


Рекао је ово “Гласу Српске” главни републички инспектор рада и заштите на раду Горан Гргић.

- Контроле закључивања уговора о раду и пријаве на обавезне видове осигурања вршене су код субјеката контроле у свим смјенама, у радне и дане викенда. Међутим, рад инспектора често је организован и у поподневним смјенама ради откривања неправилности које се не могу утврдити у редовном радном времену – истакао је Гргић.

Према његовим ријечима, у свим случајевима гдје су инспектори код послодавца затекли радника без одговарајућих радних докумената издавали су прекршајне налоге и рјешењем им налагали да “запосленом” обезбиједе радно-правни статус у складу са законом.

- Уколико послодавац запосли радника а да претходно није закључио са њим уговор о раду и није га пријавио на обавезне видове осигурања, Законом о раду прописана је казна од 2.000 до 15.000 марака – нагласио је Гргић.

Како је казао, с циљем свеобухватнијег приступа у инспекцијској контроли формирана је интегрисана инспекција рада, што је пракса у земљама Европске уније.

- Предности овог приступа огледају се у бољем искоришћавању ресурса, унапређењу односа између инспектора и субјеката контроле, те повећању присуства инспектора на радном мјесту које контролише – додао је Гргић.

Власник бањалучког предузећа “Н Спорт” Марин Божић истакао је да, од када су почели са радом, редовно измирују обавезе према радницима.

- Наши радници знају да се трудимо да будемо у коректним пословним везама са њима, стога тако дуго и успјешно трајемо на домаћем тржишту. Иначе, не схватам да неко може да држи непријављеног радника. Сматрам да је и за послодавца и за радника све боље када је запослени пријављен и када је све по прописима – казао је Божић.

Бањалучанин Милан Велић рекао је да је веома тешко стати у крај раду на црно јер је то проблем који је присутан у свим градовима региона.

- Многи се одлуче да зарађују хљеб на овај начин јер на данашњој кризи боље је зарадити било шта него ништа. То што ниси осигуран, не води ти се стаж… ништа не значи ако дјетету данас не можеш да купиш хљеб – казао је Велић.

Акциони план

У Републичкој управи за инспекцијске послове су казали да су приступили изради акционог плана за сузбијање рада на црно.

- С циљем ефикаснијег рада, дата су овлашћења инспекторима из других инспекција за вршење контроле закључивања уговора о раду и пријаве на обавезне видове осигурања. Како би се што више спријечио рад на црно, Инспекторат РС је у сарадњи са Пореском управом РС приступио успостављању система размјене података, а вршиће се и заједничке контроле инспектора ова два органа – нагласили су у Управи.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog