Republika Srpska

Пола БиХ живи у биједи

БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - У БиХ око 48 одсто становништва живи на граници сиромаштва, док је 18 одсто бх. становништво испод линије која означава критичну категорију, показују званични подаци Свјетске банке.


Наиме, велики број становника у БиХ себи дневно може само да приушти хљеб и млијеко, а посебно забрињавају подаци по којима је број корисника јавних кухиња све већи. Иначе, данас се обиљежава Међународни дан борбе против сиромаштва, 17. октобар, а како би се исказала потреба за смањењем сиромаштва у свим земљама. У земље са великим бројем сиромашних спада и БиХ, а неки од разлога за овакво стање су велика стопа незапослености и стални раст цијена, што узрокује слабу куповну моћ становништва.

Драгутин Бошковић, предсједник Покрета потрошача РС, рекао је да испод границе екстремног сиромаштва живи 10 одсто становништва, које трпи посљедице глади, док је више од 50 одсто испод границе сиромаштва, а свега пет одсто је богатих.

"Први узрок је велика незапосленост, јер више од 400.000 људи нема примања, па многи од њих живе са неколико марака дневно", казао је Бошковић.

Он је навео да су међу најугроженијом популацијом пензионери и вишечлане породице у којима нико не ради.

"Неки пензионери примају 160 КМ мјесечно, па сами израчунајте са колико марака дневно живе и шта могу купити", казао је Бошковић.

У Удружењу потрошача ФБиХ су казали да велики број становништва БиХ живи са свега неколико марака дневно, за шта могу купити само хљеб и млијеко.

Они су навели да не чуди што је већина породица задужена "до гуше", те да кредите подижу како би преживјели.

Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката РС, истакла је да је сиромаштво у БиХ веома изражено, те да је један од основних узрока изузетно висока стопа незапослености.

"Такође, више од трећине радника ради, али не добија редовно своју зараду, која би им омогућила минимум егзистенције", казала је Мишићева и додала да плате, посебно у реалном сектору, нису довољне. Указала је и на изузетно тежак положај пензионера.

Мишићева је истакла да су пензионери који примају 160 КМ сиромашни, без било какве дилеме, јер не могу обезбиједити ни минимум.

"Сви се морају окренути грађанима и обезбиједити продуктивно запошљавање и то је једно од рјешења", рекла је Мишићева.

Такође, економски стручњаци сматрају да је на велики број сиромашних у БиХ, између осталог, утицала и свјетска економска криза, те да смо свједоци огромних поскупљења, односно раста трошкова становништва.

А да су новчаници становника БиХ све празнији, показују и подаци да је трговцима у БиХ пазар претходних мјесеци преполовљен, а разлог је слаба куповна моћ.

Како је саопштено из Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику Парламентарне скупштине БиХ, данас ће у Сарајеву бити одржана конференција којој је циљ указивање на потребу већег ангажмана цијелог друштва у борби против сиромаштва.

Ова конференција биће одржана поводом обиљежавања Међународног дана борбе против сиромаштва, које је један од горућих проблема у БиХ, најављено је из Парламентарне скупштине БиХ.

Сакупљали намирнице

Поводом свјетског дана хране и борбе против сиромаштва протеклог викенда је у организацији трговачког ланца "Маркет 99 плус" и Епархије захумско-херцеговачке и приморске одржана хуманитарна акција у којој су сви заинтересовани купци у објекту у Требињу на посебно означеном пулту остављали намирнице за Народну кухињу у Требињу.

"У овој акцији до сада су прикупљене значајне количине основних животних намирница и конзервиране хране које су хумани грађани Требиња и купци 'Маркета 99 плус' даровали Народној кухињи у Требињу", рекао је Предраг Јовановић, шеф Народне кухиње, која дјелује при Епархији захумско-херцеговачкој и приморској.

Кухиња, како каже, ради већ осам година, а броји стотинак корисника.

Извјештаји за свијет:

2 долара само има на дан за живот половина човјечанства

11 милиона дјеце умире сваке године од болести узрокованих глађу

1,5 милијарди људи живи у биједи

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog