Republika Srpska

Неизвјесна судбина радника Свислајон индустрије алата Требиње

ТРЕБИЊЕ- Раскид приватизационог уговора између Владе РС и већинског власника "Свислајон индустрије алата Требиње" (СЛ ИАТ) био би погубан за око 1.000 запослених радника који би остали на улицама, сматра предсједник Синдиката металаца и рудара у овој фирми Бошко Пикула.


Пикула је рекао Срни да ова фирма има перспективу и да тренутно има посла, те да се извози и на страна тржишта, па неће дозволити да дође до безизлазне ситуације за запослене.

Након што Влада РС и Савјет за приватизацију нису прихватили условљавање већинског власника СЛ ИАТ Родољуба Драшковића да дуг од 14 милиона КМ буде претворен у акције, Драшковић је најавио раскид приватизационог уговора.

У телефонској изјави Срни Драшковић је рекао да инсистира да се раскине уговор о приватизацији ИАТ, који је потписан прије скоро пет година, јер "нема пословни амбијент".

"Не желим никава препуцавања са Владом РС", рекао је Драшковић подсјећајући да је у ИАТ уложио 24 милиона КМ и да први пут ове године, након више од двадесет година, треба да послује позитивно.

Он је најавио да ће развијати кондиторску индустрију у Требињу у коју је, како каже, до сада уложио 35 милиона КМ, те напоменуо да је купио и нове машине вриједности од око 14.000 КМ.

"Желим да Свислајон `Таково` буде најуспјешније предузеће и ван граница БиХ, гдје ће се запошљавати и нова радна снага", рекао је Драшковић.

 

Представници Инвестиционо-развојне банке (ИРБ) јуче и данас су у СЛ ИАТ контролисали провођење уговора о приватизацији овог предузећа, а резулатити контроле сљедеће седмице биће представљени Влади РС и Савјету за приватизацију РС.

Предсједник Владе РС Александар Џомбић је почетком октобра рекао да за Владу РС и Савјет за приватизацију није прихватљиво условљавање купца ИАТ, те да ће коначну одлуку донијети након што представници ИРБ-а обаве контролу обавеза из уговора о приватизацији, при чему се, како је тада рекао, не искључује ни могућност раскида приватизационог уговора.

Премијер је истакао да је Влада РС у неколико наврата излазила у сусрет купцу и давала му повољније услове како би одржао производњу и задржао број запослених, али да су од њега стално стизали нови захтјеви.

(Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog