Republika Srpska

Неизвјесна судбина радника Свислајон индустрије алата Требиње

ТРЕБИЊЕ- Раскид приватизационог уговора између Владе РС и већинског власника "Свислајон индустрије алата Требиње" (СЛ ИАТ) био би погубан за око 1.000 запослених радника који би остали на улицама, сматра предсједник Синдиката металаца и рудара у овој фирми Бошко Пикула.


Пикула је рекао Срни да ова фирма има перспективу и да тренутно има посла, те да се извози и на страна тржишта, па неће дозволити да дође до безизлазне ситуације за запослене.

Након што Влада РС и Савјет за приватизацију нису прихватили условљавање већинског власника СЛ ИАТ Родољуба Драшковића да дуг од 14 милиона КМ буде претворен у акције, Драшковић је најавио раскид приватизационог уговора.

У телефонској изјави Срни Драшковић је рекао да инсистира да се раскине уговор о приватизацији ИАТ, који је потписан прије скоро пет година, јер "нема пословни амбијент".

"Не желим никава препуцавања са Владом РС", рекао је Драшковић подсјећајући да је у ИАТ уложио 24 милиона КМ и да први пут ове године, након више од двадесет година, треба да послује позитивно.

Он је најавио да ће развијати кондиторску индустрију у Требињу у коју је, како каже, до сада уложио 35 милиона КМ, те напоменуо да је купио и нове машине вриједности од око 14.000 КМ.

"Желим да Свислајон `Таково` буде најуспјешније предузеће и ван граница БиХ, гдје ће се запошљавати и нова радна снага", рекао је Драшковић.

 

Представници Инвестиционо-развојне банке (ИРБ) јуче и данас су у СЛ ИАТ контролисали провођење уговора о приватизацији овог предузећа, а резулатити контроле сљедеће седмице биће представљени Влади РС и Савјету за приватизацију РС.

Предсједник Владе РС Александар Џомбић је почетком октобра рекао да за Владу РС и Савјет за приватизацију није прихватљиво условљавање купца ИАТ, те да ће коначну одлуку донијети након што представници ИРБ-а обаве контролу обавеза из уговора о приватизацији, при чему се, како је тада рекао, не искључује ни могућност раскида приватизационог уговора.

Премијер је истакао да је Влада РС у неколико наврата излазила у сусрет купцу и давала му повољније услове како би одржао производњу и задржао број запослених, али да су од њега стално стизали нови захтјеви.

(Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog