Republika Srpska

Смањен губитак, али и зарада

БАЊАЛУКА - Нето губитак 1.600 највећих предузећа у Републици Српској у првих шест мјесеци ове године износио је 212 милиона марака и мањи је за 52,5 милиона у односу на исти период прошле године, док је њихова нето зарада истовремено износила 302,5 милиона и смањена је за 33,8 милиона марака.


Према подацима Привредне коморе РС, нето добит предузећа у првом полугодишту смањена је за 9,9 одсто, док је нето губитак мањи за 19,8 одсто у поређењу са истим прошлогодишњим периодом.

- Добит предузећа у првој половини прошле године износила је 335,8 милиона КМ, док је губитак износио 264,5 милиона марака – рекао је портпарол Привредне коморе РС Владимир Благојевић.

Укупан приход предузећа у првом полугодишту 2011. износио је 6,36 милијарди марака и за 10,2 одсто је већи у односу на исти период 2010. године, када је привреда Српске инкасирала 5,769 милијарди КМ.

- Укупни расходи су истовремено порасли за десет одсто и износе 6,246 милијарди марака, док су у првом полугодишту 2010. године износили 5,677 милијарди КМ – казао је Благојевић.

Иако је смањење губитка највећих предузећа на први поглед позитивно, економисти сматрају да је то дијелом посљедица њиховог смањења трошкова и раста опреза.

- Криза предузећа доводи у позицију да више воде рачуна о својим трошковима. Због тога сматрам да је смањење губитка предузећа посљедица рационализације њихових трошкова и немогућности да се на тржишту опстане под истим условима који су претходно постојали – изјавио је економски аналитичар Зоран Павловић.

Он сматра да је и раст профита посљедица промијењене пословне политике предузећа усљед кризе.

- У ситуацији када не можете да повећате профит из пословања, смањујете трошкове па сте самим тим повећали и профит. Према овим подацима очигледно је да је с једне стране направљена рационализација, што потврђује и пораст броја отпуштених радника, док су с друге стране смањени трошкови предузећа. То је мјера коју бизнис често примјењује, а посебно у кризним временима – истакао је Павловић.

Према његовом мишљењу, предузећа у РС су у врло тешком положају, а на то је додатно утицало повећање стопа пореза и доприноса.

- Имајући у виду и проблеме који постоје у окружењу и монетарне проблеме у земљама ЕУ у које ми извозимо највећи дио наших производа, домаћа предузећа су у изузетно тешкој ситуацији. То се посебно односи на прерађивачку индустрију. Подаци о расту добити и смањењу губитка дјелују оптимистично, али они могу да заварају и због тога је неопходно да се унапређују услови за пословање – казао је Павловић.

Члан удружења економиста РС “СWОТ” Милош Тодоровић истакао је да се из квартала у квартал осјећа благи опоравак домаће привреде, али да ће од кретања на свјетском тржишту зависити да ли ће тај тренд бити настављен.

- Највећи проблем предузећа је неликвидност, јер је премало новца у оптицају. Због тога предузећа тешко сервисирају своје обавезе. Није толики проблем за предузећа да остваре промет и добит по завршним рачунима, али им је врло тешко да наплате потраживања. Због тога не могу да набаве нову робу или да исплате обавезе према држави и запосленима. Предузећа су у таквој ситуацији приморана да дижу кредите да би могла сервисирати своје текуће обавезе и дугове, јер не могу да наплате потраживања од купаца – додао је Тодоровић.

Његове тврдње поткрепљују подаци Привредне коморе, према којима су у првих шест мјесеци ове године порасла потраживања међу предузећима у односу на крај прошле године за чак милијарду марака, односно 20,8 одсто.

Краткорочна потраживања предузећа у РС у првој половини ове године износила су 4,8 милијарди, док су на крају 2010. била 3,8 милијарди марака.

Предсједник Скупштине Подручне привредне коморе Бијељина и власник предузећа “Спектар дринк” Ђорђе Славињак каже да је стање у привреди веома тешко и да је криза и даље присутна.

- Само оне фирме које су успјеле да се преструктурирају на вријеме нашле су могућност да се одупру кризи, а један од начина је и то што су прихватиле да послују са минималном добити или позитивном нулом. Податак да је добит привреде мања је евидентан и тако ће бити и у нашој фирми. Ми смо повећали приход, али не и профит – казао је Славињак и додао да је у прехрамбено-прерађивачкој индустрији дошло до поскупљења репроматеријала, а самим тим и повећања цијена готових производа.

Радње

У Пореској управи РС казали су да је у првих девет мјесеци ове године регистровано 2.077 нових пореских обвезника, а да је из регистра истовремено одјављен 1.401 предузетник.

- У септембру је регистровано 186 нових пореских обвезника, а у истом мјесецу одјављено је 135 пореских обвезника – казали су у Пореској управи.

Додали су да је највећи број пријављених, али и одјављених предузетника регистрован у области трговине, угоститељства и услужних дјелатности.

(Глас Српске/ Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog