Republika Srpska

НСРС - Чеко: Дефицит РС 1.111 милијари КМ; Ракуљ: НСРС да утврди ко је кривац за стање у ПИО РС

БАЊАЛУКА - Укупни кумулативни дефицит Републике Српске за 2010. годину износи 1,111 милијарди КМ, што је за 105 милиона више у односу на Консолидовани извјештај Владе Српске за овај период, резултати су ревизије буџетских корисника и консолидованог извјештаја Буџета Републике за претходну годину.


Образлажући Извјештај посланицима у Народној скупштини Српске, главни републички ревизор Бошко Чеко рекао је да је, према резултатима ревизије проведене у осам мјесеци ове године, укупан буџетски дефицит у 2010. години износио 731,47 милиона КМ, док је дефицит у консолидованом извјештају Владе износио 666,67 милиона.

Чеко је рекао да је за осам мјесеци извршено 48 финансијских ревизија, од чега је позитивно мишљење дато за 18 институција, 29 је мишљења са резервом, те једно негативно мишљење.

Према ревизоровим ријечима, Министарство породице, омладине и спорта добило је негативно мишљење због непровођења ревизорских препорука из протеклог ревизорског извјештаја које се односе на функционисање интерних контрола, планирање на бази програма и необезбјеђења транспарентности приликом додјеле средстава.

Он је навео да је мишљење са резервом дато за 12 министарстава, седам буџетских агенција, те Фонд здравственог осигурања, Фонд становања и Фонд за развоја и запошљавање, као и шест општина због недовољно развијене планске функције и буџетских прекорачења која су се кретала од један до 170 одсто и покривана су реалокацијама.

"Текући дефицит за 2010. годину према ревизији износио је 408 милиона КМ, што у односу на консолидовани извјештај Владе Српске представља разлику од 64,79 милиона марака", истакао је Чеко.

Говорећи о одступањима која су уочена у консолидованом извјештају, Чеко је рекао да су материјални трошкови и услуге у односу на одобрени буџет већи за 21 одсто, док је по истеку фискалне године извршено 226 реалокација.

"Укупна капитална улагања остварена су са 28 одсто више у односу на одобрени буџет, поред тога пословни простор Министарства правде од 16,9 милиона КМ остао је неукњижен у Главној књизи трезора, као и набавка пословног простора Републичке управе за геодетске имовинско-правне послове за пословну јединицу Приједор у износу од шест милиона КМ", рекао је Чеко новинарима.

Он је додао да код Министарства просвјете и културе у Главну књигу трезора нису унесене обавезе од 402.000 марака, Министарство финансија није извршило наплату аконтација, кредита и аванса у износу од три милиона марака, док код Министарства пољопривреде у 2010. години није вршен обрачун накнада по основу концесија на стању из 2009. године у износу од 1,5 милиона КМ.

Када је ријеч о дуговању предузећа "Жељезнице Републике Српске" према републичком буџету, она су на крају претходне године износила 15 милиона КМ, јер су обавезе "Жељезница" по ино-кредитима за 2008, 2009. и 2010. годину намирене из буџета.

Говорећи о стању јавних фондова, ревизор је рекао да је њихов кумулативни дефицит износио 338,397 милиона КМ, од чега на Фонд здравственог осигурања отпада 111,636 милиона марака, на Фонд пензијско-инвалидског осигурања 190,866 милиона и Фонд за запошљавање Српске 2,746 милиона КМ.

"Краткорочне обавезе Фонда износиле су 131,580 милиона КМ и односе се на обавезе према здравственим установама, добављачима, према ино-осигурању и рефундације, док су дугорочне обавезе износиле 140,560 милиона марака, од чега је зајам према Влади Српске у износу од 80 милиона марака", истакао је Чеко.

Главни ревизор Републике Српске образложио је посланицима и Извјештај о активностима и пословању Главне службе за ревизију јавног сектора Српске за прошлу годину.

Обраћајући се посланицима, предсједник Удружења пензионера Српске Раде Ракуљ рекао је да у Републици најнижа пензија и даље износи 160 КМ, што је посљедица огромног броја корисника бенефицираних права из Фонда ПИО.

"Пензионери у Српској од 2009. године имали су просјечну пензију од 335 КМ, а просјечна плата је била 771 КМ, док данас плата износи 811 КМ, а пензија је пала за 15 КМ и износи 320 КМ", истакао је Ракуљ.

Ракуљ је предложио да буде формирана скупштинска стручна комисија да прегледа приходе Фонда ПИО и да увиди ко је кривац за овакво стање у Фонду, закључујући да ће у супротном корисници и даваоци услуга врло брзо изразити незадовољство оваквим стањем.

У току је скупштинска пауза до 17.00 часова, након које ће посланици расправљати о овим извјештајима.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog