Republika Srpska
Закон о заштити личних података крши 40 одсто послодаваца
БАЊАЛУКА - У Српској 34 одсто послодаваца у јавном и седам одсто у приватном сектору крши Закон о заштити личних података, тражећи да кандидати доставе непотребна документа приликом јављања на конкурс за радна мјеста, рекао је координатор кампање Центра цивилних иницијатива Обрен Бјелошевић.
Он је додао да је за кршење поменутог закона и тражење непотребних докумената предвиђена казна за послодавце од 50.000 до 100.000 КМ.
Бјелошевић је нагласио да сваки послодавац који тражи увјерење о некажњавању крши закон о заштити личних података.
- Закон о заштити личних података који се односи на увјерење о некажњавању строго прописује да нико нема право да од становника тражи такав документ – рекао је Бјелошевић и додао да је љекарско увјерење најскупљи документ и да кошта и више од 40 КМ. Бјелошевић је нагласио да увјерења која захтијевају новчана средства треба да се траже само од оних кандидата који буду ушли у ужи избор или за оне кандидате за које је већ извјесно да ће добити посао.
Додао је да ЦЦИ сматра да конкурси за запошљавање треба да постану бесплатни како би се избјегла дискриминација при запошљавању.
Бјелошевић је додао да су ЦЦИ од 22. августа до 30. септембра извршили анализу 344 конкурса за радна мјеста објављена у дневним новинама, те на страницама приватних агенција за посредовање при запошљавању, при чему је уочен низ недостатака, кршења закона и подстицања дискриминације.
Трошкови и до 50 КМ
Обрен Бјелошевић рекао је да незапослени често нису у стању да плате све потребне процедуре приликом конкурисања за одређено радно мјесто.
- Према анкети коју смо спровели 72 одсто испитаника који активно траже посао сматра да су трошкови пријављивања на конкурс већи од 50 марака – рекао је Бјелошевић.
(Глас Српске)