Republika Srpska
Прекршај у свакој седмој контроли цијена
БАЊАЛУКА - Свака седма контрола цијена у трговинама РС указала је на неки прекршај, показују подаци Републичке управе за инспекцијске послове РС за првих девет мјесеци ове године.
У Инспекторату наводе да се неправилности у највећем броју случајева односе на неправилно истицање цијене, задржавање цијене иако је маржа на производе снижене, те нерегуларности приликом евидентирања цијена у пословним књигама.
Борка Суртов, главни тржишни инспектор РС, прецизирала је да су инспектори до краја септембра у области трговине извршили 3.115 контрола цијена, од чега су у 425 случајева утврдили неправилности.
Инспектори су у зависности од степена повреде прописа рјешењем налагали отклањање недостатака или издавали прекршајне налоге, казала је она и додала да су током тог периода контролисали продавнице мјешовите робе на велико и мало, текстила и конфекције, пекаре, меснице, златаре, дисконте пића и друге радње.
Иако у Тржишној инспекцији истичу да свакодневно интензивно контролишу све законске аспекте у вези са цијенама у продавницама у РС, у удужењима потрошача сматрају да је на терену исувише мало инспектора да би изашли на крај с превеликим бројем кршења права потрошача.
Муриса Марић, извршни директор Удружења за заштиту потрошача “Дон” из Приједора, истакла је да је једна од најчешћих ситуација на које се потрошачи жале да производи имају измијешана мјеста и цијене, тако да се цијена на линији испод производа не подудара са оном када дођете на касу.
“Трговци веома често користе те ситуације јер се у већини случајева потрошачима не да враћати производ назад и жалити на чињеницу да нису били упознати с правом цијеном”, рекла је Марићева.
Као велики проблем у кршењу права потрошача истиче се заокруживања цијена јер у БиХ не постоје новачани апоени мањи од пет фенинга, због чега веома често у коначници кућни буџет трпи губитке.
“Много је прекшаја у области цијена који се дешавају свакодневно, нарочито у прехрамбеној области, при чему посебну пажњу треба обратити на цијене у пекарским трговинама”, истакла је Марићева.
Она је додала да није занемарљива проблематика контроле продавница у руралним подручјима, у које инспектори рјеђе одлазе, што власници тих радњи често злоупотребљавају.
Казне до 20.000 КМ
Законом о цијенама РС је предвиђено да фирме могу бити кажњене од 5.000 до 15.000 КМ уколико видно не истакну цијену робе, уколико она није формирана путем калкулације, те када на производу није истакнута само једна цијена и то у домаћој валути.
За исти прекршај директори фирми могу бити кажњени износом између 5.000 и 10.000 КМ, а предузетници од 2.000 до 10.000 КМ.
Казном од 10.000 до 20.000 КМ су санкционисане фирме уколико образују цијену производа или услуге на коју није дата сагласност надлежног органа или уколико продају производе и услуге изнад нивоа одређеног у посебном акту Владе РС. За исти прекршај предузетник се кажњава износом од 1.000 до 5.000 КМ, а директор од 5.000 до 10.000 КМ.
(Независне новине/Фронтал)