Republika Srpska

Европску дужничку кризу трпи и БиХ

Посљедице дужничке кризе у Европи трпи и БиХ, а вриједност валуте ове земље, која је везана за евро, могла би бити промијењена. Без реформе економске политике, БиХ не може сама избјећи рецесију.


Како је криза у еурозони пријетња глобалној економији, и у БиХ се с пажњом прате настојања европских лидера да спријече финансијску катастрофу.

БиХ испољава готово све оне слабости које су Грчку довеле до ивице банкрота. Због политичких несугласица око формирања власти, БиХ је на привременом финансирању, а презадужени босанскохерцеговачки ентитети имају нереалне буџете и превелику јавну потрошњу.

Штрајкови и протести радника у БиХ су свакодневница, а аналитичари упозоравају да би могло доћи и до социјалних немира.

"Валута у БиХ (Конвертибилна марка - КМ) везана је за евро, па се поремећаји у еврозони и промјена курса европске валуте осјећају и у овој земљи", каже професорица на Економском факултету у Сарајеву Азра Хаџиахметовић.

"Очекујем пооштрене услове кредитирања, али и могућност да евентуалном промјеном вриједности евра буде промијењена и вриједност КМ, односно наших извозно-увозних добара. Криза у еврозони може ојачати оне снаге у ЕУ које апострофирају питање капацитета ЕУ за даље проширење", истиче Азра Хаџиахметовић.

Привреда БиХ зависи од чланица еврозоне?

Предсједник Привредне коморе Федерације БиХ Јаго Ласић подсјећа да су земље чланице еврозоне најзначајнији вањскотрговински партнери БиХ.

"У случају поновне рецесије и пада производње у земљама еврозоне, посебно у Аустрији и Њемачкој, привреда у БиХ ће се наћи у кризи јер највећи дио своје производње извози на та тржишта што би се одмах рефлектирало на производњу у нашој земљи", каже Ласић. Но, економисте у БиХ не брине само дефицит у вањскотрговинској размјени. "У јавној управи, администрацији, образовању и здравству више је запослених него у прерађивачкој индустрији", упозорава Ласић.

Предсједавајући Вијећа министара у техничком мандату Никола Шпирић сматра да ће криза европских банака уздрмати сложену економску ситуацију у БиХ, пише ДW.

"Мислим да чланице еврозоне требају подузети све да се спаси евро као валута, јер би то помогло и земљама које су изван еврозоне", истиче Шпирић.

Аналитичари тврде да је извјесна посљедица дужничке кризе рецесија, не само у чланицама еврозоне, већ и ван граница европског континента. Такође истичу да, без драстичних промјена у економској политици, БиХ не може сама одговорити овим изазовима.

(МОЈпортал/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog