Republika Srpska
Власници 30 предузећа нису испунили обавезе
БАЊАЛУКА-Комисија за ревизију приватизације државног капитала у предузећима и банкама Републике Српске у контролисаних 36 предузећа продатих методом директне продаје до 300.000 марака вриједности државног капитала, установила је да власници њих 30 преузете обавезе нису уопште или дјелимично испунили.
Наведено је то у допуњеном консолидованом извјештају о извршеној ревизији приватизације за период од јуна 2006. до маја 2011. године који је у посједу “Гласа Српске”. Извјештај ће се наћи пред посланицима на сједници Народне скупштине РС заказаној за данас.
Послије двије неуспјеле продаје постоји законска могућност да се предузећа продају методом директне продаје. На тај начин приватизован је велики број фирми, а Комисија је установила да купци у чак десет предузећа нису испунили ниједну од преузетих обавеза из приватизационог уговора.
Међу њима је и предузеће “Металмонт” из Петрова. Почетна цијена државног капитала у њему износила је 277.000, а продат је за 30.000 КМ Мирославу Мијићу. Он није задржао дјелатност и сједиште предузећа, није инвестирао 700.000 марака нити је запослио 45 радника, на шта се обавезао уговором. Предузеће не ради и над њим је отворен стечај.
- Ниједну од преузетих обавеза није испунио ни Јевто Јовић, купац државног капитала у “Аутосаобраћају” из Бијељине. Почетна цијена тог капитала била је 211.822, а продат је за 4.000 КМ. Биле су преузете обавезе задржавања дјелатности предузећа, инвестирања 45.000 КМ и запошљавања четири радника. У занатско-услужној дјелатности “Сана” из Новог Града државни капитал вриједан 260.000 КМ продат је Дубравку Зорићу и Горану Шакотићу за 40.000 КМ. Они су преузели обавезе да задрже дјелатност предузећа, да инвестирају 300.000 КМ и да запосле 28 радника. Ништа од тога нису урадили, па су купци покренули судски поступак ради раскида уговора – пише у консолидованом извјештају Комисије за ревизију приватизације.
Ниједну уговорну обавезу није испунио ни Влајко Пекез, који је за 25.000 КМ купио државни капитал у “Озрентрансу” из Петрова чија је почетна цијена била 169.000 марака. Он није, како налаже уговор, задржао дјелатност предузећа, није инвестирао 262.000 КМ нити запослио 26 радника. Ни ово предузеће не ради и над њим је покренут стечај.
- Фирма “Тропик-прима” из Бањалуке купила је државни капитал у “Српској штампи” из Пала, али није испунила обавезе задржавања дјелатности, инвестирања 215.000 КМ нити запошљавања 19 радника. Предузеће не ради. Зоран Бањац купио је државни капитал у предузећу “Уна” из Костајнице, али није преузео обавезе задржавања дјелатности, инвестирања 100.000 КМ и запошљавања 53 радника. Купац је у суду у Бањалуци покренуо поступак раскида уговора – наведено је у извјештају.
Исти случај је и са фирмом “Превоз турист” из Вукосавља у којој је државни капитал продат Светозару Милетићу. Он није испунио обавезе да инвестира 5.000 КМ и да запосли два радника, а предузеће не ради.
У “Унионинвестмонтажи” из Бијељине државни капитал продат је Лазару Пелемишу и Предрагу Капору. Почетна цијена износила је 36.000, а продат је за 1.300 КМ. Купци су преузели обавезе да задрже постојећи производни програм, да инвестирају 2.000 КМ и да запосле нова 24 радника, али ништа од тога нису урадили.
Забрана обављања дјелатности изречена је предузећу “Дуван” из Требиња у којем је државни капитал продат Милојку Рикалу из Требиња. Он није, како налаже уговор, задржао дјелатност и сједиште предузећа, није инвестирао 3.000 КМ нити задржао постојећи број радника.
Предузећа која су дјелимично извршила преузете обавезе су “Кнежичанка” из Козарске Дубице гдје је државни капитал купио Бранислав Келечевић, “Ауропак” из Шековића с купцем
Јовом Пајићем из Новог Сада, “Грађевинар” из Љубиња у којем је државни капитал купио Раде Пижула и “Унионинвест-монтажа” из Бањалуке с купцима Бранком Богдановићем, Драгом Кењићем и Драгом Сладојевићем. Ту су и “Антикорозија” из Гацка у којој је државни капитал продат Вукашину Бољановићу, “Рајловац-метал” из Пала, гдје је државни капитал продат Драгу Шкиљевићу и Мирку Лемезу, затим фирме “Сана” из Горњег Рибника, “Транссервис” из Лопара, Аутосервис “Игман” из Источног Сарајева, “Илиос” из Илиџе те “Самобор” из Горажда. Ту спадају и “Технометал” из Власенице, “Крека” из Бијељине, “Рудници боксита” из Бањалуке, “Камен” из Скелана, “Поуње” из Костајнице, “Озепром” из Петрова, “Напредак” из Берковића, “Унизанат” из Билеће и “Маркетшпед” из Градишке.
“Глас Српске” објавио је да је Комисија за ревизију приватизације поднијела Специјалном тужилаштву РС извјештаје за 24 предузећа која су продата методом специјалне лицитације по цијени већој од 300.000 марака јер су уочили бројне неправилности на лицитацијама на којима су продавана. Предсједник Комисије за ревизију приватизације РС Саво Шеваљевић изјавио је раније “Гласу Српске” да су тужилаштвима у РС поднијели укупно више од 80 пријава против фирми и власника пакета акција због сумњи у нерегуларности приликом приватизације државног капитала у тим предузећима.
“Пелва”
Комисија је утврдила да приликом приватизације државног капитала у фирми “Пелва” из Језера није правилно израђен почетни биланс стања. Тај капитал продат је купцу “Дива трговина” из Мркоњић Града чији је власник Никола Стеванић. Наведено је и да се ради о повезаним лицима јер је купац државног капитала у “Диви” истовремено и директор “Пелве”.
- У 2000. години купац “Пелве” зауставио је рад предузећа и сву активност пренио на “Диву” – стоји у извјештају Комисије.
(Глас/Фронтал)