Republika Srpska

Тајни уговор с Кипранима о монополу на сjечу државне шуме

БАЊАЛУКА - Након што је у тајности формирано заједничко предузеће између „Шума РС“ и кипарске фирме „Балкан инвестментс енд дивелопмент“, тајно је том заједничком предузећу „Форест био енерџи“ дато ексклузивно право у експлоатацији огревног и целулозног дрвета у наредних десет година.


Тако је овој фирми, гдје компанија са Кипра учествује са 80 одсто, а ШРС са 20 одсто, дат монопол да се до 2020. године снабдијевају сваке године са по 400.000 кубних метара дрвне масе.

Протокол о испоруци дрвних асортимената и експлоатације дрвне масе потписао је министар пољопривреде и шумарства Мирослав Миловановић и доскорашњи директор „Шума РС“ Неђо Илић, који је сада помоћник министра за шумарство. Протокол је потписан непосредно пред Илићев одлазак из ШРС.

Негативно пословање „Шума РС“

Независна ревизорска кућа „Вралаудит“ дала је негативно мишљење на финансијско пословање „Шума РС“ у прошлој години.

У нацрту ревизорског извјештаја упозорено је да је ликвидност „Шума РС“ крајње забрињавајућа, да је низак ниво економичности и рентабилности. - Финансијски извјештаји не приказују истинито и објективно стање у Шумама РС - оцјена је независне ревизије. Обавезе једног од највећих јавних предузећа износе 147 милиона марака. Радницима дугују 6,6 милиона, али је тадашњи директор Неђо Илић запослио још око 100 радника, тако да их сада има око 4.200. Шуме РС узеле су и кредит од пет милиона КМ за куповину канцеларија од „Интеграл инжењеринга“ у Административном центру РС.

Како детаљна инвентура шума у РС није рађена од 1996. године, не зна се колико је изданачких шума које ће „Форест био енерџи“ сјећи наредних десет година сада у категорији високих шума.

Декан Шумарског факултета Бањалука Зоран Говедар тврди да је прво требало урадити студије изводљивости, оправданости, као и еколошку студију утицаја на животну средину.

- Прво је требало видјети да ли предвиђени послови доносе корист или не, да ли ће негативно утицати на животну средину - објашњава Говедар.

Будући да је предвиђена експлоатација огревног и целулозног дрвета у наредних десет година, прво је требало, каже декан Шумарског факултета, ићи са пилот-пројектом.

- Овако нико не зна какви ће бити ефекти сарадње Шума РС и предузећа којем се даје право на деценијску експлоатацију - упозорава Говедар.

Бивши директор ШРС и актуелни помоћник министра за шумарство Неђо Илић уопште није хтио да разговара на ову тему. Ресорни министар Миловановић, који је на једној локалној телевизији рекао да би “професорима са Шумарског факултета било боље да се посвете школовању студената“, није био доступан за објашњење о давању десетогодишњег монопола фирми чији је већински власник компанија регистрована на Кипру.

Тако нисмо добили објашњење зашто је договорено да ШРС до краја 2020. године планирају сјечу у складу са плановима и потребама фирме “Форест био енерџи”. Нисмо добили и објашњење да ли ће због овог договора без посла остати фабрике палета и људи без огревног дрвета.

Међутим, прошле године, прије него што је регистрована фирма „Форест био енерџи“, тадашњи директор ШРС Неђо Илић нам је рекао да је “идеја компаније са Кипра базирана на развијеној тржишној анализи тренутног стања и дугорочних потреба за биообновљвим изворима енергије у ЕУ и региону”.

- До сада нико није понудио сличан концепт који повезује ресурсе шумског отпада, инвестиције у нове технологије за прикупљање и обраду шумског отпада и да у исто вријеме ствара услове за развој нових и малих средњих предузећа - рекао је тада Илић.

Негирао је и да ће „Форест био енерџи“ преузети монопол у овом послу, наводећи да ће ново привредо друштво користити дио шумског отпада након сјече и то уз плаћање по тарифи из цјеновника ШРС.

Сада се, ипак, испоставило да његова тврдња није тачна јер је „Форест био енерџи“ добио монопол и то на десет година уз могућност продужења. Ова фирма регистрована је на основу писма намјере „Балкан инвестментс енд дивелопмент“ са Кипра, а коју представља Александар Денда из Београда.

(ЕуроБлиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog