Republika Srpska

Живот у Српској најскупљи у региону

БАЊАЛУКА - Да становници Српске имају највеће трошкове живота у односу на регион, показују и подаци да основне прехрамбене производе плаћају скупље и до 30 одсто, док су им мјесечна примања међу најнижим у окружењу.


Према подацима Министарства трговине и туризма РС, у Српској је у односу на Србију скупље брашно и прерађевине од брашна, прерађевине од меса, млијеко, маст, пиринач, купус, лук, грашак и сардине.

- Становници Српске у односу на своје сусједе у Србији плаћају јефтиније једино воће и неке врсте поврћа – рекли су у ресорном Министарству.

Секретар Покрета потрошача РС Драгован Петровић рекао је да и у односу на Хрватску и Црну Гору плаћамо скупље производе, док су просјечна примања становника ових држава много већа у односу на примања у Српској.

- Прехрамбени производи у РС у односу на земље региона скупљи су за 30 одсто. Цијене у Српској су биле стабилне до новембра 2010. године, када је све почело да поскупљује, а издвајања за основне трошкове живота неконтролисано расту – рекао је Петровић.

Он је нагласио да је у посљедње вријеме дошло до поскупљења пилећег меса и рибе, док сусједи нису мијењали цјеновнике ових производа.

- Четворочлана породица у Српској у јулу ове године за синдикалну потрошачку корпу требало је да издвоји 1.742 марке, што је за око 135 марака више или 8,3 одсто у односу на исти мјесец лани, саопштено је из Савеза синдиката РС.

Највећи раст трошкова забиљежен је код прехране, јер је у јулу ове године четворочлана породица за исхрану требало да издвоји 14,1 одсто више новца него у јулу прошле године.

Просјечна плата не прати раст трошкова, јер је у јулу ове године износила 811 КМ и већа је за 25 марака у односу на просјечну плату из истог периода лани.

- Просјечно исплаћеном платом у јулу ове године четворочлана породица могла је да обезбиједи свега 46,5 одсто синдикалне корпе, док је у прошлој години могла да купи око 50 одсто ових производа и услуга, наводи се у саопштењу.

Просјечна примања становника Хрватске скоро су дупло већа него у Српској и износе око 1.430 КМ, док је просјечна плата у Црној Гори у јулу износила више од 930 КМ. Просјечна примања у Србији мања су за око 50 КМ него у Српској и износе 753 КМ.

Предсједник Конфедерације синдиката РС Обрад Белензада сматра да су цијене прехрамбених производа несразмјерне са мјесечним примањима становника РС.

- Стандард радника је толико лош да са једном просјечном платом не могу да преживје од првог до првог у мјесецу, а посебно су угрожени они којима су плате нередовне или који раде сезонске послове, те плату примају само три-четири мјесеца у години – рекао је Белензада.

Неуређено тржиште

Члан Удружења економиста СWОТ Милош Тодоровић рекао је да је основни разлог виших цијена основних прехрамбених производа у РС у односу на земље региона неуређено тржиште.

- Српска има поједине производе скупље не само у односу на регион него и друге богатије земље. Због непостојања одређених прописа произвођачи подижу цијене, а нико их не контролише – рекао је Тодоровић.

Поскупљење кафе

Из Групације прерађивача и продаваца кафе у БиХ казали су да ће идућих дана килограм кафе поскупити од 0,50 до једне марке.

- Због поскупљења на берзи кафа мора поскупити и у БиХ. Тренутно је за килограм кафе потребно издвојити од 13 до 15 марака – казали су у овој групацији.

Хљеб не појефтињује

Млинари у Српској данас ће формирати нове, ниже цјеновнике брашна, а пекари, који су најављивали да ће са овим појефтињењем истаћи ниже цијене хљеба, не намјеравају да то ураде у скорије вријеме.

Предсједник Удружења млинара РС Зоран Кос рекао је да ће брашно од данас коштати 0,66 КМ по килограму без ПДВ-а.

Иако су пекари доскора најављивали да ће, уколико цијене брашна падну испод 65 фенинга, истаћи нове, ниже цијене хљеба, предсједник Удружења пекара РС Саша Тривић рекао је јуче да хљеб неће појефтинити, све док брашно не буде коштало 0,62 КМ по килограму.

- Када дуже вријеме брашно буде коштало око 60 фенинга, онда ће и хљеб појефтинити – рекао је Тривић и додао да пекари нису стално пратили поскупљење брашна у претходним мјесецима, те да због тога неће пратити ни његово појефтињење.

(Глас С./Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog