Republika Srpska

Бивша благајница покушаће да се нагоди

БАЊАЛУКА-Весна Бабић, бивша благајница Института за испитивање материјала и конструкција РС, оптужена за проневјеру више од 300.000 марака, покушаће да се нагоди с бањалучким Окружним тужилаштвом и договори споразум о признању кривице у наредним данима.


Наиме, у бањалучком Основном суду у понедјељак је требало да почне суђење Бабићевој, чији случај, али и касније бјежање и скривање од полиције, је обиљежио април прошле године.

Јасминка Јовишевић, адвокат Бабићеве, замолила је у понедјељак судију Атка Хусеинбашића да одгоди почетак суђења јер ће одбрана у наредним данима, како је појаснила, ићи на нагодбу с бањалучким тужилаштвом, а све како би Бабићева договорила споразум о признању кривице и тако избјегла судски процес.

Судија Хусеинбашић је прихватио молбу адвоката и одгодио почетак суђења, али је уједно упозорио и бањалучко тужилаштво и одбрану да добро воде рачуна приликом одмјеравања затворске казне за Бабићеву у будућем споразуму.

Судија је подсјетио странке да прегледају његове раније предмете који су завршавани споразумима, па је тако наговијестио да ће прихватити споразум само уколико затворска казна буде адекватна тежини почињеног кривичног дјела Бабићеве.

Исти судија је, подсјећамо, у новембру 2008. године пресудио и Сањи Гвожђар-Меселџија, бившој благајници Рајфајзен банке, која је због проневјере 1.200.000 марака новца клијената осуђена на осам година и три мјесеца робије.

Ову пресуду је касније потврдио бањалучки Окружни суд, а Хусеинбашић је у образложењу пресуде посебно подвукао чињеницу да је Гвожђар-Меселџија пуних девет мјесеци скидала новац с рачуна клијената поменуте банке док није дошла до жељеног износа.

Са друге стране, благајница Весна Бабић је у периоду од 17. марта 2008. до 3. априла 2010. године у више наврата фалсификовала потписе овлаштених особа на готовинским чековима како би са жиро рачуна Института за испитивање материјала и конструкција РС Бањалука подизала новац. На основу фалсификованих чекова она је подигла и за себе присвојила укупно 301.936 марака, за колико је и оштетила Институт.

Бабићева је ухапшена 22. априла прошле године и то након вишедневног бјежања и скривања од полиције. Током овог периода бјежања, Бабићеву је чак и мајка путем медија позивала да се преда, но она то није учинила.

На крају је ухапшена у кући својих родитеља у бањалучком насељу Буџак/Лазарево.

Превару благајнице открио је почетком априла прошле године Недељко Гајић, директор Института, и то након што су радници сазнали да им се већ дужи период не уплаћују доприноси за пензијско и здравствено осигурање.

Гајић је о свему обавијестио полицију, а како је уочио да се благајници изгубио сваки траг полицији је пријавио и њен нестанак.

(Capital.ba/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog