Republika Srpska
Влада признала да фаворизује нека предузећа у РС
БАЊАЛУКА - Корист од усвајања Закона о јавно-приватном партнерству, који је на снази већ двије године, у Републици Српској је до сада имало само здравство, у којем су најскупље услуге повјерене приватним предузећима.
Да удруживање јавног интереса и приватног капитала, по овом моделу, није заживјело ни у једној другој области, иако је било таквих идеја, признаје и Министарство финансија РС у информацији коју је недавно разматрала Влада РС.
По подацима тог министарства, од јула 2009. године подршку да искористи могућности дате овим законом није добио ниједан пројекат изван области здравства, укључујући и два пројекта Министарства просвете и културе - изградња студентских домова у РС и новог објекта музичке школе у Бањалуци.
Истовремено, по принципу јавно-приватног партнерства (ЈПП), који је настао и коришћен у здравству годинама прије него што је закон и усвојен, подржана је изградња кардиохирургије у Слатини и два нова центра за дијализу, у Требињу и Фочи.
У Министарству финансија објашњавају да су ови објекти и услуге у здравству неопходни пацијентима у РС, док остали углавном нису одобрени јер нису испоштоване законске процедуре за њихово достављање. Тако се још чека на изградњу студентских домова у РС.
- У елаборату економске оправданости изградње и опремања Центра за кардиохирургију констатује се да у РС не постоје одјељења за кардиохирургију, па пацијенти одлазе на лијечење у земље окружења, гдје се на операцију срца чека од неколико мјесеци до више од годину дана. На основу тога се стиче слика о неопходности изградње и опремања Центра за кардиохирургију. Осим тога, потребно је здравствени систем у РС унаприједити и проширити палету услуга - наводе у информацији из Министарства финансија, образлажући на сличан начин и подршку изградњи нових центара за дијализу у РС.
Изградња ова два центра радиће се, највјероватније, у партнерству са приватном здравственом фирмом „Фресениус Медицал Царе, дијализна њега Бањалука“, која води и осталих осам дијализних центара у РС раније саграђених по овом моделу. Приватни партнер својим новцем финансира цјелокупну инвестицију, односно изградњу објекта, опрему, кадар, а јавни партнер, односно Фонд здравственог осигурања РС, има обавезу да од њега купује услуге хемодијализе у уговореном року.
Овај посао са Министарством здравља у РС прије десетак година почела је фирма „Интернационални дијализа центар“, од које је „Фресениус“ откупио посао дијализе. По истом моделу ова установа је потом, прошле године, саградила и сада води Центар за радиотерапију у Бањалуци, такође, једну од најскупљих услуга у здравству.
У Министарству финансија сматрају да је потребно да се подиже свијест о могућностима овог модела, па ће и интересовање других партнера за улагање бити веће.
Професор Економског факултета у Бањалуци и некадашњи премијер РС Младен Иванић, међутим, сматра да се то неће догодити јер је модел направљен тако да постоје привилеговани и да је јасно да није намењен свима.
- Очигледно је да су фирме које су радиле по том моделу имале привилеговану позицију и зато су добиле те послове. Када би се то направило отворено за све, мислим да би и друге фирме имале више интереса да се укључе. Суштина је у томе што се ту радило са привилегованим гарантованим цијенама услуга, које су обезбиједиле приоритетну наплату тим фирмама. Да није тога било и да су те приватне фирме дијелиле судбину јавних установа када је у питању наплата услуга, увјерен сам да интереса не би било, јер не би било економске логике - каже Иванић.
(Блиц.рс/Фронтал)