Republika Srpska
Ревизија: Неђо Илић “фризирао“ финансијске извјештаје Шума РС
БАЊАЛУКА, “Ликвидност Шума Републике Српске је крајње забрињавајућа. Низак ниво економичности и рентабилности. Финансијски извјештаји не приказују истинито и објективно стање у Шумама Српске“, оцијенила је независна ревизија „Вралаудит“ пословање Шума Српске у 2010. годину.
Нацрт ревизорског извјештаја, до којег је дошао CAPITAL, још није разматрала ни Влада РС иако је већ средина августа.
Негативно ревизорско мишљење поткријепљено је низом примједби на рад и пропусте у књижењу.
Обавезе једног од највећих јавних предузећа износе 147 милиона марака. Радницима се дугују 6,6 милиона, али то није спријечило бившег директора Неђу Илића да запосли око 100 радника, тако да их је сада на платном списку близу 4 200.
Није га спријечило ни да преузме кредит од пет милиона КМ за куповину луксузних канцеларије од “Интеграл Инжењеринга” у Административном центру РС.
„Приложени финансијски извјештаји, не приказују, истинито и објективно, финансијски положај ЈПШ „Шума РС“ ад Соколац, на дан 31. децембра 2010. године, као ни резултате његова пословања и промјене у новчаним токовима за годину која се завршава на тај дан“, наводи се у закључку ревизорске куће „Вралаудит“ Бањалука.
Миловановић: Тачно, али није алармантно
За министра пољопривреде, водопривреде и шумарства РС Мирослава Миловановића то није забрињавајуће.
„Глобално не мислим да је проблем у Шумама тако алармантан како то пише у ревизорском извјештају“, каже Миловановић.
Министра не брине, иако га ревизор посебно наглашава, податак да је управа Шума нетачно приказала приходе. Прецијенила их је за чак 8,9 милиона КМ, а „тиме и пословни добитак, те за исти износ потцијенила дугорочна резервисања“.
„По мишљењу ревизије, износ од 8,9 милина КМ, је веома упитан. Прво, не може се укидање резервисања књижити у оквиру пословних прихода, већ у оквиру осталих прихода. Друго, с обзиром на намјену дугорочних резервисања, за њихово укидање по другм основама требало је добити сагласност надлежног Министарства“, пише у ревизорском извјештају.
Без одобрења ресорног министарства Управа Шума РС укинула је резервисања за обнављање природних богатстава која су износила 21,4 милиона марака. Нови директор Шума Срђан Љубојевић, који данас био недоступан за коментар, очито је наслиједио огромне обавезе.
Шуме само на име накнаде за коришћење шума, на рачун јавних прихода нису уплатиле 17 милиона КМ. Не измирују се ни накнаде за развој неразвијених општина, које износе 9,8 милиона.
„Накнада за развој неразвијених дијелова општина износи 9 872 119 КМ. Ове се обавезе не измирују у предвиђеним роковима, што може имати за посљедицу зарачунавање затезних камата приликом контроле од стране Пореске управе РС. Накнада за коришћење шума и шумског земљишта је 17 326 936, од чега 9 307 492 КМ је обавеза из 2010. године, а остатак од осам милиона из ранијих година. Предузеће ову обавезе на уплаћује на рачун јавних прихода РС“, закључује ревизор.
Када прође годишњи одмор…
„Није добро што је ревизорски извјештај негативан, али све ћемо урадити да се такви извјештаји не дешавају. Ми смо га у нашем ресору већ разматрали и када се сви врате са годишњих одмора видјећемо шта требамо и морамо предузети“, рекао је Миловановић.
Прихвата министар пољопривреде све наводе ревизије.
Обећава их исправити, али без љутње на бивше руководство Шума. Све друго била би критика свог новог помоћника за шумарство, дојучерашњег генералног директора Шума Неђе Илића.
Тужбе тешке 34 мил. КМ
Шуме су покренуле судске спорове за наплату потраживања у износу од 34,7 милиона КМ. „Према процјени стручних служби Шума, највећи дио тужбених захтјева биће ријешен у корист Шума, али је наплата веома неизвјесна“, истиче ревизор. Наиме, велики дио утужених потраживања односи се на бивша државна предузећа за прераду дрвета, која већ годинама не раде.
Против Шума покренути су судски спорови за наплату потраживања, штете или радног односа у вриједности 4,7 милиона КМ.
(Capital.ba)