Republika Srpska

Криза доноси нова отпуштања

Послодавци, синдикалци и стручњаци из РС страхују од новог удара свјетске кризе, уз бојазан да би тај талас могао донијети и нова отпуштања у привреди.


Оно у чему се слажу готово сви јесте да држава БиХ, као ни много веће економије, не може спријечити нови удар кризе, али може предузети кораке да је барем ублажи како не би дошло до најгорег могућег сценарија, а то је масовно отпуштање радника и буџетски проблеми.

Као могуће посљедице по РС стручњаци наводе и нови раст каматних стопа, пресушивање финансијских токова, успоравање потрошње и веће проблеме са буџетским дефицитом. Исто тако РС ће се, као и земље из региона, суочити с падом производње, растом незапослености и падом извоза, који је можда и једини лијек да се криза ублажи.

Ранко Милић, предсједник Уније удружења послодаваца РС, сматра да још нисмо у кризи каква се очекује, те да ће се свјетска дешавања сасвим сигурно одразити на БиХ, јер са девастираним економским простором искључиво зависи од тих кретања.

“Криза још није достигла врхунац и свима је јасно да она тек долази, а посљедице ће бити катастрофалне, поготово по економије каква је у БиХ”, казао је Милић уз констатацију “нек нам је бог на помоћи”.

Што се тиче отпуштања радника, он не искључује ту могућност уз оцјену да је такав сценарио могућ од случаја до случаја.

Према његовим ријечима, посљедња дешавања у свијету ће нас погодити, што је сигурно, а како се буде одражавала у свијету, код нас ће се рефлектовати у много већем обиму.

Послодавци сматрају да сву активност држава мора да усмјери на то да се у земљи задржи што више новца и то на начин да максимално стимулише извоз, а смањује увоз.

“Са друге стране, то је веома тешко, јер се и друге земље труде да свој новац оставе у својим земљама”, наглашава Милић.

Горан Радивојац, професор Економског факултета у Бањалуци, каже да је већ извјесно да ће криза која потреса свјетске берзе погодити и РС, али не у смислу нашег берзанског тржишта, које је одавно на дну, него на макроекономском плану.

“Велике економије више него до сада ће се затворити у себе, тако да ћемо имати великих проблема са добијањем новчаних средстава, јер ће се све државе максимално трудити да та средства остану код њих”, сматра Радивојац.

Он потврђује оно од чега синдикалне вође страхују, а то је нови талас отпуштања радника и све већи број затварања привредних субјеката је оправдан, јер економије и тржиште ЕУ, од којег зависимо, на све начине ће покушати производњу преселити у своје двориште.

Радивојац дио рјешења, односно ублажавање посљедица новог удара кризе види у томе да се одреде двије-три гране привреде која је још здрава и да се стимулише.

“Са друге стране, те гране привреде затворити од утицаја споља”, каже Радивојац.

Обрад Белензада, предсједник Конфедерације синдиката РС, каже да смо још у кризи која је кулминирала 2008. године и од које се још нисмо опоравили, те да ће, уколико се овако настави, сигурно бити још дубља.

“Могуће је да послодавци ову нову кризу искористе за отпуштање радника и своје пословне потезе или неуспјехе правдају њоме”, казао је Белензада.

Он истиче да РС и БиХ као мала земља немају могућности да се одупру свјетским финансијским проблемима и да ће све више погађати ионако крхку економију.

Оно што стручњаци у РС виде као дио рјешења је и смањење намета и пореза који оптерећују привреду, као и смањење јавне потрошње, која ће сасвим сигурно у наредном периоду доћи на дневни ред.

“Мора се смањити јавна потрошња и заштитити домаћа привреда, јер у супротном бићемо у огромним проблемима”, нагласио је Белензада.

(Независне новине/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog